Tanzimat'ın 1.döneminde tiyatro ders notu | Öğretimhane - Öğretimhane

Tanzimat’ın 1.döneminde tiyatro ders notu

Tanzimat’ın 1. Döneminde Tiyatro

Tanzimat Döneminde şiirden sonra üzerinde durulan en önemli türdür. Tanzimat Döneminde bu türün amacı toplumdaki aksaklıkları göstererek halkı aydınlatmaktır. Yazarlar düşüncelerini halkı eğlendirerek iletmek ve toplumsal sorunlar çevresinde kamuoyu oluşturmak için tiyatrodan yararlanırlar.
Bu dönemde sanat anlayışı “toplum için” dir ve dil ilk eserlerde halka yaklaşır.

– Batılı anlamdaki ilk tiyatro eseri Şinasi’nin “Şâir Evlenmesi” adlı oyunudur. (1860 ‘ta “Tercüman-ı Ahvâl” adlı gazetede tefrika edildi.) Görücü usulüyle evlenmenin sakıncalarının konu edildiği bir komedidir.

– Tanzimatın 1. dönem sanatçılarından Namık Kemal’in de tiyatro oyunları vardır. O tiyatroyu “faydalı bir eğlence” olarak değerlendirir. Oyunlarında vatan sevgisi, tarihi olaylar ve aile yapısı konularını işler. Yazarın “Vatan yahut Silistre” adlı oyununun sahnelenmesi büyük yankı uyandırmış bu olaydan sonra da Namık Kemal sürgüne gönderilmiştir. Diğer oyunları; “Gülnihal”“Zavallı Çocuk”, “Karabela”, “Âkif Bey”, “Celaleddin Harzemşah”

– Ahmet Vefik Paşa Bursa’da bir tiyatro binası yaptırmıştır. Moliere’den çeviri ve uyarlamaları bu tiyatroda sahnelenmiştir. Bu çevirilerden bazıları: “Tartuffe”, “Zor Nikah”, “Zoraki Tabip”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ