3.sınıf maddeyi niteleyen özellikler ders notu | Öğretimhane - Öğretimhane

3.sınıf maddeyi niteleyen özellikler ders notu

MADDEYİ NİTELEYEN ÖZELLİKLER

Çevrede gördüğümüz, duyu organlarımızla algılayabildiğimiz canlı ve cansız varlıkların tümüne madde denir. Masa, sıra, kalem, taş, pencere gibi nesneler, hava, su, gökyüzündeki yıldızlar kısacası çevremizde gördüğümüz canlı ve cansız varlıkların  hepsi maddedir.

Maddelerin 5 duyu organımızla algılar, tanır ve özelliklerine göre maddeleri niteleriz. Maddelerin renklerini, şekillerini, saydamlıklarını gözümüzle; koku­sunu burnumuzla; tadını dilimizle; sertlik ve yumuşaklığını, pürüzlü ya da pürüzsüz olduğunu derimizle algılarız.

Maddeyi niteleyen özellikler şunlardır:

 

1.Sertlik Yumuşaklık:

            Kolayca şekil alabilen maddeler yumuşak maddeler olarak nitelenir. Hamur, sünger, pamuk gibi maddeler yumuşak maddelerdir.

            Kolayca şekil almayan, buruşmayan maddeler sert maddeler olarak nitalenir. Demir, taş, mermer, tahta gibi maddeler sert maddelerdir.

 

  1. Esneklik:

            Kuvvet uygulandığında şekli değişen, ancak uygulanan kuvvet or­tadan kalktığında eski şekline dönebilen maddelere esnek maddeler denir. Lastik, sünger, silgi gibi maddeler esnek maddelerdir.

 

3.Kırılganlık:

Herhangi bir kuvvet uygulanması sonucunda kolayca kırılabilen maddeler kırılgan maddeler olarak nitelenir. Cam, ayna, porselen gibi maddeler kırılgan maddelerdir.

 

  1. Renkli Renksiz:

            Gözümüzle maddelerin renkli veya renksiz olduklarını niteleriz. Hava, su, cam gibi maddeler renksiz maddelerdir. Tuz, şeker beyaz, domates, kiraz kırmızı, kömür siyah, limon, altın sarı renkli maddelerdir.

 

5.Kokulu Kokusuz:

            Burnumuzla maddelerin kokulu veya kokusuz olduklarını algılayabiliriz. Çiçek, kolonya, parfüm, soğan, sarımsak ve meyveleri kokularından tanıyabiliriz. Ancak bazı maddelerin kokusu yoktur. Tanımadığımız, ne olduğunu bilmediğimiz maddeleri koklamamalıyız.

6.Tat: 

Bazı maddeleri dilimizle tadarak algılayabiliriz. Bazı maddeler tatlı, bazı maddeler ekşi, bazı maddeler acı, bazı maddeler tuzlu olabilir. Ancak tanımadığımız maddelerin tadına bakmamalıyız. Zehirli veya yanıcı olabilir.

7.Pürüzlü Pürüzsüz:

            Yüzeyi girintili çıkıntılı olan maddelere pürüzlü maddeler denir. Ağaç gövdesi, taş, duvar, toprak ve zımpara pürüzlü maddelerdir.

            Yüzeyi düzgün, kaygan olan maddelere pürüzsüz maddeler denir. Cam, fayans, ayna, TV ekranı pürüzsüz maddelerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ