2018 24 kasım öğretmenler günü öğretmen konuşma metni örneği | Öğretimhane - Öğretimhane

2018 24 kasım öğretmenler günü öğretmen konuşma metni örneği

SAYIN OKUL MÜDÜRÜM, KIYMETLİ İDARECİ VE ÖĞRETMEN ARKADAŞLARIM, SEVGİLİ ÖĞRENCİLER,

Bu gün öğretmenler günü. Öğretmenlik mesleğinin yılda bir kez de olsa hatırlanmasının  mutluluğu ile buradayız. Bir güne sığdırılmış da olsa hatırlanmak, önemsenmek, kendini ifade olanağı bulmak güzel.

Mustafa Kemal Atatürk’ün biz öğretmenleri onurlandıran bir sözüyle başlamak istiyorum:

“Dünyanın her tarafında öğretmenler, insan topluluğunun en fedakar ve muhterem unsurlarıdır.  Milletleri kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet,henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanmamıştır.”

Şüphesiz ki gelişmenin ve ilerlemenin temelinde eğitim var. Ülkeler, eğitime ve eğitimciye verdikleri değer nispetinde toplumsal olarak dönüşüyorlar ve arzu ettikleri değerleri içselleştiriyorlar.

Ülkemizde de  eğitim ve öğretimin öneminden her fırsatta bahsedilir ve denilebilir ki buna katılmayan da yoktur. Fakat uygulamada istenilen noktada olmadığımız da aşikar. Peki neden toplumda gereken önem verilmiyor eğitime, eğitimciye? Tabii mutlaka bir çok başka sebepleri vardır ama bu konuda şöyle bir düşüncem var: bizim insanımız daha günübirlik yaşıyor. Dolayısıyle de kısa vadede faydasını veya zararını görebileceği, sonuç alabileceği şeyleri önemsiyor. Eğitim ise uzun bir süreç. maddi ve manevi faydalarının yıllar sonrasında görülebileceği, eksikliğinin de yine ancak yıllar sonra fark edilebileceği bir süreç. belki de bu yüzden eğitim ve eğitimci fazla bir yer işgal etmiyor insanımızın dünyasında.

Evet çok şikayetlerimiz var, çok eksiklerimiz var. Hayal ettiğimiz veya olması gerektiğini düşündüğümüz yerde değiliz.Fakat tüm bunlara rağmen öğretmen olmak, geleceğin yetişkinlerini, anne ve babalarını, meslek sahiplerini ,yöneticilerini yetiştirmek çok özel. Gelecekte bizim yerlerimize geçecek, bizim ülkemizde, bizim değerlerimizi yaşatacak ve gelecek kuşaklara aktaracak olan çocuklarımızı eğitmek, donatmak, onlara bilgi ve sorumluluk vermek, sevgi, hoşgörü ve doğruluk aşılamak tarifsiz bir duygu. Çok özel bir iş yapıyoruz biz. Farklı coğrafyalarda ve farklı iklimlerde çalıştık.Bir çok zorluklar yaşadık.Ama gün gelipte emekli olduğumuzda, bir çok şeyden el çekip köşemize çekildiğimizde belki de en büyük zenginliğimiz, bu hatıralarımız olacak.

Fakat şimdi çalışmak zamanıdır, daha güzel günler görmek için.

(Sevgili öğrenciler, bütün çabamız sizler için.Sizler, bizim geleceğimiz, umudumuz, sevincimizsiniz. Bizim kıymetlimizsiniz. Bizim için en büyük mutluluk, gelecekte sizleri iyi yetişmiş, yüksek karakterli, ailesine, milletine ve dünyaya faydalı kişiler olarak görmektir. Sizler de bu amaçtan hiçbir zaman vazgeçemeyerek, kendinize, ailenize ve sizleri yetiştiren öğretmenlerinize karşı sorumlu olduğunuzu lütfen unutmayınız. Ben inanıyorum ki siz de, öğretmenlerinizin verdiği emekleri boşa çıkarmayacak, gelecekte bizden daha iyisini yapacak ve yalnızca bizim için değil ülkemiz için de birer gurur kaynağı olacaksınız.)

Sözlerime son verirken siz değerli öğretmen arkadaşlarımın ve sizin şahsınızda tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü, gönülden kutlar, saygılar sunarım.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ