Son Dakika Haberleri

YKS'ye (Yüksek Öğretim Sınavı) Hazır mıyız?YKS’YE (Yükseköğretim Kurumları Sınavı)HAZIR MIYIZ ?

 

         İlk kez 1999 yılında uygulanmaya başlanan tek sınavlıüniversiteye giriş modeli olan ÖSS 2010 yılında tekrar iki basamaklı hale yaniYGS LYS haline dönüştürüldü.

 

        Yükseköğretim Kurulu (YÖK)Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın 12 Ekim’de yaptığı açıklamaya göre yenisistemimizin adı YKS (Yüksek Öğretim Sınavı) iki oturumdan oluşacak ve Türkçeve Matematik ağırlıklı olacak.

 

        Nihai puana yüzde 40 etkieden YGS, yeni halinde "Temel Yetenek Testi" (TYT) adı altında,sadece Türkçe ve Matematik derslerinden sorular içerecek. Bu testte 40 Türkçeve 40 Temel Matematik sorusunu cevaplayacak adayların bu testte aldıkları puanınyüzde 40'ı, daha önce de olduğu gibi nihai puanlarına eklenecek.


Peki sınav sistemi sınava girecek adaylar içinuygun mu?

 

         Sınav sisteminde Türkçeve  Matematik derslerin öneminin dahabüyük olması öğrenciler arasında kaygıya neden oldu.Özellikle matematikdersleri sözel öğrenciler için biraz zorlayacak gibi duruyor.ÖğrencilerinHaziran ayında yapılacak olan YKS sınava kendilerini hazırlamaları ve budeğişiklikten en az kayıpla atlatmaları için yeterli bir zaman var mı bilemeyizama;

 Yeni sınav sistemimiz tüm öğrenci adaylarımıziçin hayırlı olsun….