Menu

Tasarruf Haftası Kompozisyon Yazısı (gönderen Betül Lök, teşekkürler)

0 Comments

Günümüzün en ilkel tasarruf ve yatırım aracı olan kumbaralar bazen bir bisiklete, bilgisayara, bazen de bir spor ayakkabıya dönüşüyor. Her ne kadar tasarruf denince aklımıza para gelse de bu doğamızla da alakalı bir konudur. Kâğıttan yaptığımız tasarruf onlarca ağacı kesilmekten kurtarır. Bazıları için anlamsız olan “tasarruf” kelimesi aynı zamanda hayat, doğa vb. kelimeleri içinde barındıran anlamlı bir kelimedir.

Atık kâğıt toplama yani benim için kâğıttan tasarruf kutularından bizim okulumuzda da var ve bence biz kendimiz için çabalamalıyız, ağaçlarımız hem yanıyor üstüne bir de kesiliyor. Biliyor musunuz biz bir ton kâğıttan tasarruf edince tam yedi ağaç kesilmekten kurtuluyor yani bu demek oluyor ki tam yedi oksijen kaynağımız bize kalıyor. Olmazsa olmazımız suyumuzun kaynakları tükeniyor siz de takdir edersiniz ki söylediğim doğru bir şey, böyle giderse yani tasarruf etmezsek sonumuz hayır değil. Sizce neden gece lüks lokantalarda gülüp eğlenen insanlar sabah çorbacıda uyanıyor hiç düşündünüz mü? Peki metre karesini sekiz liraya aldığımız “köy” denilen yerler iki yıl içinde nasıl da sekiz liradan beş yüz liraya çıkıyor, buna duyduğuma göre “yatırımın alası” diyenler de var. Artık insanlar paralarını çar çur edeceklerine geleceklerini biriktiriyor, aileler çocuklarına bile hesap açmaya başladı. Enerji tasarrufu için de şöyle bir şey diyorlar:”Tasarruf edilmeyen enerji boşa harcanan emektir.”Tasarruf edilmediğinde daha fazla üretim için daha fazla hammadde, emek ve çaba harcanır. Sizde biliyorsunuz ki herkes kendi hayatını yaşar ama bizim de içinde bulunduğumuz bir hayat zinciri var ve biz bu zinciri tasarruf etmeyerek aksine israf ederek durmadan törpülüyoruz. İsrafı önleyecek olan şey tasarruftur ve tasarrufun ardından mutlak olarak gelecek şey de yatırımdır bu doğru öyle değil mi? “Evet” seslerine duyuyor gibiyim. Şimdi sizlere israfın ne kadar fazla olduğunu sayısal verilerle açıklamak istiyorum, ülkemizde günde altı milyon yılda ise tam 2,1 milyar ekmek israf ediliyor, bunu buğday olarak düşünürsek yılda beş yüz kırk iki bin ton, para olarak düşünürsek 1,5 milyar TL ediyor. B7u parayla hesaplanana göre seksen hastane, beş yüz okul yaptırılabilir, işte halimiz bundan ibaret.

Diyeceğim şudur ki yolumuz yol, halimiz hal değil. Tasarrufun yaşam kalitesini düşürdüğünü söyleyenler de var. Hâlbuki tasarruf çoğu zaman sahip olamadığımız şeylere sahip olabilmemizi sağlar. Yatırım da geleceğimizi güvence altına alabilmemiz için mükemmel bir seçenektir. İsrafa dikkat etmeliyiz çünkü israfın olduğu yerde çöküntü vardır öyle değil mi? Ayrıca kuruyan su kaynaklarının, yok olan ormanların, cebimizi yakan faturaların, arkamızdan ağlayan ekmeklerin tasarruf çağırısına kulak vermeli ve bilinçlenmeliyiz.Bileğimizde güç varken çalışmalı , her kazandığımızdan az da olsa tasarruf edip geleceğimiz için yatırım yapmalıyız.Atalarımız ne demiş “Gençliğinde para kazan taş taşı kocalıkta kur kazan ye aşı.”

 

BETÜL LÖK

784/ 8-C

İNCİRLİK ORTAOKULU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir