Değerli Ziyaretçilerimiz; "Lütfen bakın!, Acil bakar mısınız? "gibi kelimelerle açılan ve Anlamsız başlık içeren sorulara cevap verilmeyecektir
Değerli ziyaretçilerimiz öğretimhane online ödev bölümümüze hoş geldiniz. Tamamen özgün ve yeniliklerle dolu bir alanda sizlerin sorularına yine eğitim alanında uzman editörlerle cevap vereceğiz. Eğitim- öğretim kapsamındaki bütün derslere ait sorularınızı eksiksiz cevaplayacağımız sorularınızı bekliyoruz. Cevabını bildiğiniz sorularda bilgilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

524 soru

518 cevap

49 yorum

4,731 kullanıcı

bir metnin ses olayları

+1 oy
misafir tarafından soruldu

1 cevap

0 oy
AŞAĞIDAKİ METİNDE GEÇEN SES OLAYLARI (50 ADET)
KAYNAŞTIRMA ÜNSÜZÜ: kırmızı renk
ÜNSÜZ YUMUŞAMASI: mavi renk
ÜNLÜ DÜŞMESİ: yeşil renk
ÜNSÜZ BENZEŞMESİ: mor renk
ÜNSÜZ TÜREMESİ:kahve renk ile gösterilmiştir.
ANLATIM BİÇİMLERİ
Açıklama: Her hangi bir konuda bilgi vermek, bilinmeyen bir şeyi açıklamak amacıyla kullanılan anlatım biçimidir. Öğretici ve bildirici bir anlatım tekniğidir.
Tartışma: Başkaları tarafından ileri sürülmüş bir düşünceyi veya öneriyi çürütme, okuyucunun kanılarını değiştirme amacı güden yazılarda kullanılan anlatım biçimidir.
Betimleme: Varlık, olay ya da durumların farklı özelliklerinin sözcüklerle resmedildiği anlatım biçimidir.
Öyküleme: Bir olayı; kişi, yer, zaman ilişkisi içinde anlatan yazı biçimidir.
DÜŞÜNCEYİ GELİŞTİRME YOLLARI
Tanımlama: Bir kavram veya varlığın tam olarak neye denk olduğunu söylemektir. Daha çok açıklama ve tartışma tekniklerinde kullanılan bu yolla, tanımlanan unsurun insanın zihninde daha kolay belirmesi amaçlanır.
Karşılaştırma: Bir düşüncenin, varlığın veya kavramın daha iyi açıklanması için başka bir fikir, varlık veya kavramla benzer veya farklı yönlerinin ortaya konulduğu anlatımlardır.
Örneklendirme: Düşüncenin inandırıcılığını artırmak amacıyla şahıs, olay ve eserlerden örnekvermektir. Soyut bir düşünceye somutluk ve görünürlük katar, söylenmek isteneni okuyucununzihninde canlandırır.
Tanık Gösterme (Alıntı Yapma): Bir düşünceyi, başkalarının görüşlerinden ve sözlerinden yararlanarak geliştirmektir.
Benzetme: Aralarında ortak yön bulunan iki kavramdan zayıf olanın güçlü olana benzetilmesidir.
Sayısal verilerden Yararlanma: Düşüncenin geliştirilmesinde istatistiksel bilgiler vermektir.
PARAGRAFIN YAPISI
Giriş: Giriş cümlesi, genellikle bir cümleden oluşan, ayrıntıya girilmeden konunun ne olduğununverildiği ve genel bir hükmü taşıyan cümlelerdir. Çoğu kez ana düşünce giriş cümlesidir.
Gelişme: Bu bölümde giriş bölümünde verilen konuya açıklık getirilir. Konu örneklerle inandırıcı hale getirilir. Konunun gelişmesini sağlayan yardımcı fikirler söylenir. Bunlar birbirine zincirin halkaları gibi bağlıdır.
Sonuç:  Örneklerle ve yardımcı fikirlerle geliştirilen konu, sonuç cümlesinde kesin bir hükmebağlanır.
*Parçanın özeti şeklindedir.
*Ya ana düşüncedir ya da ana düşüncenin tekrarıdır.
Paragraf Tamamlama: Paragrafın ilk cümlesinin tamamlanmasını isteyen sorularda; “ bu paragrafın başına aşağıdakilerden hangisi getirilebilir? “ gibi sorular giriş bölümüyle ilgilidir. Bu bölümün giriş cümlesi olmaya uygun olmasına ve parçanın konusu, ana düşüncesiyle uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.
Akışı Bozan Cümleler: Paragraf tek bir düşünce etrafında oluşan yargılar topluluğudur. Paragrafın içinde anlatılan düşünceden farklı bir düşünceye değinen cümleler düşüncenin akışını bozar. Bu tip cümlelerde konu farklılaşması olur.
Paragrafı İkiye Bölme: Her paragrafın ayrı bir yapısı, okura ulaştırmak istediği bir mesajı, konusu vardır. Parça içinde her düşünce ayrı bir paragrafta yer almalıdır.
PARAGRAFIN ANLAMI
Paragrafın Konusu: Üzerinde durulup hakkında söz söyleme gereği hissedilen, anlatılan kavram veya olaylardır. Bir kavram, varlık, düşünce, duygu veya olay paragrafın konusu olabilir
* Birkaç kelimeden oluşur. 
Metnin Devamı için TIKLAYINIZ

 

veysel (19,660 puan) tarafından cevaplandı

İlgili sorular

+1 oy
1 cevap 1,139 kez görüntülendi
Dilbilgisi kategorisinde misafir tarafından soruldu
+2 oy
1 cevap 670 kez görüntülendi
0 oy
1 cevap 340 kez görüntülendi
Dilbilgisi kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 412 kez görüntülendi
+1 oy
1 cevap 120 kez görüntülendi
Türkçe kategorisinde misafir tarafından soruldu
...