Değerli Ziyaretçilerimiz; "Lütfen bakın!, Acil bakar mısınız? "gibi kelimelerle açılan ve Anlamsız başlık içeren sorulara cevap verilmeyecektir
Değerli ziyaretçilerimiz öğretimhane online ödev bölümümüze hoş geldiniz. Tamamen özgün ve yeniliklerle dolu bir alanda sizlerin sorularına yine eğitim alanında uzman editörlerle cevap vereceğiz. Eğitim- öğretim kapsamındaki bütün derslere ait sorularınızı eksiksiz cevaplayacağımız sorularınızı bekliyoruz. Cevabını bildiğiniz sorularda bilgilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

524 soru

518 cevap

49 yorum

4,733 kullanıcı

içinde ses olayı olan metinler

+2 oy
Türkçe kategorisinde misafir tarafından soruldu

1 cevap

0 oy
İÇİNDE SES OLAYI OLAN METİNLER PROJE PERFORMANS ÖDEVİ
 
SEVGİ
 
Rahip mezarlıktaki işini bitirmek üzereydi . O anda elli yıllık karısını kaybeden 78 yaşındaki adam : ” Onu ne kadar çok  sevdim .” diyerek çığlık çığlığa ağlamaya başlamıştı . Yaşlı adamın yaşlı sesi törenin asil sessizliğini bozmuştu . Mezar başındaki diğer aile bireyleri ve dostlar şok olmuşlardı , utanç içindeydiler . Yetişkin çocukları alı al moru mor babalarını yatıştırmaya çalıştılar : “Tamam , baba . Seni anlıyoruz .” Yaşlı adam gözlerini dikmiş kazılan mezara yavaş yavaş inen tabuta bakıyordu …
 
Rahip törene devam etti . Törenin sonunda , aile bireylerini ölüm töreninin kapanışı olarak tabutun üstüne toprak atmaya çağırdı . Yaşlı adam hariç hepsi sırayla toprak attılar . Yaşlı adam hala : “Onu ne kadar çok sevdim” diye sesli sesli konuşuyordu . Kızı ve iki oğlu konuşmasını engellemek istediler , ama o devam etti , “Onu sevmiştim !”
 
Kalabalık mezarlığı terk etmeye hazırlanırken , yaşlı adam gitmemekte direniyordu . Gözlerini mezara dikmiş bakıyordu . Rahip yaklaştı : “Kendinizi nasıl hissettiğinizi biliyorum , ama gitme zamanı geldi . Buradan ayrılmalı ve kendimizi hayatın akışına bırakmalıyız .” dedi . Yaşlı adam çaresizlik içinde bir kez daha “Onu ne kadar çok sevdim .”diyerek söylendi . “Beni anlamıyorsunuz ,” dedi rahibe “ama ben bunu ona sadece bir kere söyleyebildim .”
 
SEVGİ Zil çalmadığı sürece zil değildir .
 
Şarkı söylenmediği sürece şarkı değildir .
 
Sevgi gönlümüzde tutsak olsun diye yaratılmamıştır .
 
Sevgi insanlara verdiğiniz sürece sevgidir …
 
YUKARIDAKİ METİNDE GEÇEN SES OLAYLARI:
 
YEŞİL RENK: ünsüz yumuşaması
KIRMIZI RENK: ünsüz benzeşmesi
TURUNCU RENK: ünlü daralması
MOR RENK: ünlü düşmesi
KAHVE RENK: ünlü türemesi
 
 
veysel (19,660 puan) tarafından cevaplandı
Koskoca parargafta bir tane unlu turemesi bulmus .Hangi akilliysa o

İlgili sorular

+2 oy
1 cevap 980 kez görüntülendi
Türkçe kategorisinde misafir tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap 126 kez görüntülendi
Türkçe kategorisinde taha (130 puan) tarafından soruldu
+2 oy
1 cevap 1,359 kez görüntülendi
+1 oy
1 cevap 25 kez görüntülendi
0 oy
1 cevap 168 kez görüntülendi
...