Sponsorlu Baglantilar

İslam Düşüncesinde Yorum Farklılıklarının Sebepleri

Ana Sayfa » Din Dersi » İslam Düşüncesinde Yorum Farklılıklarının Sebepleri
Sitemize 20 Kasım 2013 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

İSLAM DÜŞÜNCESİNDE YORUM FARKLILIKLARININ SEBEPLERİ Nelerdir?
1.) İNSANIN YAPISINDAN KAYNAKLANAN SEBEPLER: Her İnsan farklı özelliklere sahiptir . Kimi kuralcı-kimi daha özgürlükçü, kimi daha akılcı- kimi daha duygusal, kimi daha sert ve prensiplerine bağlı- kimi daha yumuşak ve toleranslı… İşte İnsan için gönderilmiş olan İslam Dini her yapıdaki insana hitap eder ve tüm insanlığın mutlu ve huzurlu bir hayat yaşamasını amaçlar. Her insandaki bu farklı özelliklerin dini yaşayış ve anlayışlara da etki etmesi farklı yorumların ortaya çıkmasında bir sebeptir.

2.) SOSYAL SEBEPLER: Zamanlar, çağlar ilerleyip değiştikçe sosyal hayatta da birçok değişiklikler meydana gelmektedir. Sosyal hayatın değişimlerine ayak uydurarak, İslam dinini yaşamak amacıyla yorumlar yapılmıştır. Sosyal hayat içindeki değişiklikler, İslam düşüncesinde farklı yorumların ortaya çıkmasında bir sebeptir.

3.) KÜLTÜREL SEBEPLER: İslam Dini yayıldıkça birçok farklı kültürden insan da İslam’ı kabul etmiştir. Bu insanlar kültürlerine ait birçok özelliği İslam’a uygun hale getirerek yaşatmaya devam etmiştir. Farklı kültürlerdeki insanlar İslam’ı anlama ve yaşama konusunda da farklı bazı yorumlar yapmışlardır. Farklı kültürlerin mevcudiyeti İslam düşüncesinde farklı yorumların oluşmasında bir sebeptir.

4.) COĞRAFÎ SEBEPLER: İslam dini Dünyadaki tüm coğrafyalara yayılmıştır.( okyanus kıyısında balıkçılıkla uğraşılan coğrafyalardan Afrika’nın ortasındaki tropik coğrafyalara, çöllerle kaplı coğrafyalara kadar) İnsanların yaşadıkları coğrafya yaşam biçimlerini mutlaka etkiler. İslam Dini de bir yaşam biçimidir. Farklı coğrafyalarda yaşayan insanların İslam Düşüncesine ilişkin farklı yorumlar geliştirmesi de çok doğaldır.

5.) DİNÎ METİNLERDEN KAYNAKLANAN SEBEPLER: Arap dilinin en edebî metni olan Kur’ân’da, görünen ve hissedilen varlık dünyasıyla ilgili, açık, seçik ve net bilgiler olduğu gibi, görünmeyen, hissedilemeyen âlemle ve geçmişle ilgili bilgiler de vardı; üstelik bunları farklı üslûp ve edebî inceliklerle anlatıyordu. Diğer taraftan bazı ayetler anlamı açık ve net (muhkem) olduğu için kolayca anlaşılırken, bazıları anlam benzerliği veya kapalılığı (müteşabih) yüzünden zor anlaşılıyor veya anlaşılamıyordu. Peygamberimize ilk inananlar, anlayış, zekâ, kültür, bilgi ve ona yakınlıkları bakımından aynı olmadığından, dinin kutsal metniyle olan diyalogları ve onu anlayışları da aynı düzeyde olmadı. Kur’ân’ın indiği dönemden uzaklaşıldıkça ve sosyal gerçeklik değiştikçe, insanlar doğal olarak bu metinleri anlamada ve Allah’ın mesajını anlamada farklı metotlar ve anlayışlar doğrultusunda yaklaştıklarından, farklı sonuçlar elde ettiler.

6.) SİYASİ SEBEPLER: Siyasi olaylar dini anlayışlarda da etkili olmuştur. Peygamberimizin vefatından sonra kimin halife olacağı, insanları kimin nasıl yöneteceği gibi konularında farklı görüşler ortaya çıkmış, bu farklı görüşler etrafında çeşitli guruplar oluşmuş ve her bir grup kendi görüşünüayet ve hadislerle desteklemeye çalışmıştır. Böylece siyasi görüşler dini anlayış farklarını da oluşturmuştur.

 
Paylaş
Sitemizdeki Benzer İçeriklerYorumlar

Bu Yazıya Toplam 0 Yorum Yapılmış

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Şehir

İlgili Terimler :