ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

 

DİĞER İÇERİKLER


Sponsorlu Baglantilar

HAYIR DİYEBİLMEK

Ana Sayfa » Eğitim Haberleri » HAYIR DİYEBİLMEK
Sitemize 18 Mart 2016 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Çocuklar,aile içinde ve sosyal çevreleriyle olan iletişimlerinde kendilerine doğru ifade edebilmek için, ebeveynlerinden alacakları disipline ihtiyaç duyarlar.Bu süreç onların psikolojik gelişimi için de büyük önem taşır. Çocukların yetiştirilme disiplinlerinde, anne babaların olmazsa öğretilerinden biri de, çocuklarına ” hayır” kavramını doğru anlatabilmektir.

Hayır kavramını bilmeyen çocuklar birtakım isteklerinin yerine getirilmesi için çeşitli yaptırımlara başvurabilir, ağlayarak ya da öfke nöbetleri geçirerek ebeveynlerini etkilemeye çalışırlar.Ancak hayır kavramını öğrenen çocuklar ısrarcı davranışlardan kaçınarak,isteklerinin yerine getirilmesi için aileleriyle daha sağlıklı iletişim kurarlar.

 

ÇOCUĞUN GELİŞİMİ İÇİN HAYIR DEMEK ÖNEMLİ    

                      Gerekli zamanlarda hayır diyebilmek çocuğun kişiliğinin gelişip şekillenmesine,sorumluluk sahibi olmasına,özgür ve yetenekli bir birey olmasına yardımcı oluyor.Çocuğun her istediğinin yapılmasıyla kazandığı anlık mutluluklar,ilerde mutsuz bir birey olmasına neden olabiliyor. Anne ve babanın getirdiği sınırlar ve bu anlamda hayır denilmesi , çocuğu üzmekten çok ona güven veriyor. Turtalı bir şekilde, anne babaların çocuklarına gerektiğinde bazı şeylerin gerçekleşmeyeceğini anlamalarını sağlayarak, olgunlaşmalarına destek oluyor.     

                     

ÇOCUĞUNUZU KIRMADAN ONA HAYIR DEMEYİ ÖĞRETİN

 * Çocuğa hayır kelimesi net, kendinden emin ve kararlı bir şekilde söylenmeli, böylece çocuğun ciddi olunduğunun farkına varması sağlanmalıdır.

* Belli bir durum için hayır denildiği zaman bundan vazgeçilmemeli, verilen kararda net olunmalıdır.Çocukla bu konuda gereksiz bir tartışmaya girilmemelidir.

*Hayır diyen anne babanın ses tonu kızgın ya da yalvarır şekilde olmamalıdır.Aksi halde,çocuk tarafından ciddiye alınmayabilir.

*Göz temasına önem verilmeli ve çocuğun anlayabileceği cümleler kurulmalıdır.

*Hayırı çocuğa kabul ettirirken ödüllendirme yöntemi tercih edilmeli, anne baba bunu görecek, kendini iyi hissedecek ve olumlu davranışları sürdürmeye devam edilecektir.

 

Daha ayrıntılı bilgi için  PSİKOLOĞUMUZA SORUN bölümümüzden sorularınızı sorabilir ve ya e-mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

İlknur DEMİRTAŞ

Psikolog

E-mail: idemirtas3@gmail.com
Paylaş
Sitemizdeki Benzer İçeriklerYorumlar

Bu Yazıya Toplam 0 Yorum Yapılmış

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Şehir

İlgili Terimler :