ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

 

DİĞER İÇERİKLER


Sponsorlu Baglantilar

Dünya çocuk günü öğrenci konuşma metni

Ana Sayfa » Belirli Gün ve Haftalar » Dünya Çocuk Günü » Dünya çocuk günü öğrenci konuşma metni
Sitemize 02 Ekim 2016 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ  (20 KASIM)

 

KONUŞMA METNİ:

 

Değerli büyüklerim, Sevgili Arkadaşlarım! Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Dünya Çocuk Günü etkinliğimize hoş geldiniz!

Kasım ayının 20’nci günü, bütün dünyada Dünya Çocuk Günü olarak kutlanmaktadır. Çocuk sorunları ilk kez, 1923 yılında İsviçre’nin başkenti Cenevre’de yapılan uluslar arası bir toplantıda detaylı olarak ele alınmış ve tartışılmıştır. Bu toplantıda, “Uluslar Arası Çocukları Koruma Birliği” adıyla bir birlik kurulmuş ve katılımcıların oy birliğiyle benimsenen çocuk hakları, “Cenevre Bildirisi” adıyla yayınlanmıştır. Daha sonra birçok ülkede çocuklar için barınma, beslenme ve eğitim sorunlarına çözüm üreten “Çocuk Esirgeme Kurumları” kurulmuştur.

İkinci uluslar arası toplantı 1946 yılında yapılmıştır. Bu toplantıda çocuk hakları alanı daha genişletilerek ele alınmıştır. 1953 yılında ise çocuk sorunlarıyla ilgilenme görevi “UNICEF”e verilmiştir. UNICEF, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun kısaltılmış adıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, katıldığı bu toplantıyla çocuk haklarını tanıyan ilk ülkeler arasındaki yerini almıştır. Ne yazık ki kanunen yasaklanmış olmasına rağmen, ağır işlerde çalıştırılan çocukların sayısı her geçen gün biraz daha artarak ürkütücü boyutlara ulaşmıştır. Ülkemizin her bölgesinde, özellikle de göç alan bölgelerin başında gelen ve nüfus yoğunluğunun yaşandığı İstanbul, Adana, Diyarbakır, Gaziantep gibi, neredeyse her gün karşılaştığımız dilencilik ve uyuşturucudan ölmeler gündelik yaşam biçimi haline dönüşmüştür. Aileleri tarafından terk edilmiş ve adına  “Sokak Çocukları” dediğimiz binlerce çocuk, bakıma, sevgiye ve ilgiye muhtaçtır. Bu görüntülerin hepsi de çocuk hakları ihlallerinin ulaştığı boyutu gözler önüne sermektedir.

Açlık, yetersiz beslenme, anne babaların işsizlikten kaynaklı psikolojik bunalımların bir sonucu olarak ayrı yaşamalar ve boşanmalar çocuklar için giderek artan bir tehlike oluştururken, asıl büyük tehlike bizimle sınırdaş olan komşu ülkelerde cereyan eden iç savaşlardır. Irak ve Suriye’deki iç savaşın çocuklarda yarattığı sarsılma onarılacak gibi değildir. Suriye’deki iç savaş, dış güçlerin de işe fiili müdahale etmesi ile on binlerce çocuk ölmüş, yüz binlercesi evsiz barksız ve eğitimden yoksun bırakılmışlardır.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1959 yılında çocuk hakları bildirisi yayınladı. Bu bildirideki en önemli ifadeler şöyledir:

 

  1. Hiç bir çocuk ırk, renk, cinsiyet, din, dil ve siyasal inanç nedeniyle ayrı tutulamaz.
  2. Her çocuk korunacak ve özel bakım görecektir.
  3. Her çocuk doğduğu andan başlayarak bir isme ve yurttaşlığa hak kazanmalıdır.
  4. Her çocuk, sosyal güvenlikten yararlanmalıdır. Sağlıklı büyüyüp gelişmesi için gereken her çaba gösterilmelidir.
  5. Engelli çocuklar için özel bakım ve eğitim ortamı hazırlanmalıdır.
  6. Hiç bir çocuktan sevgi esirgenmemelidir. Ailesi olmayan ve yoksul çocuklara özel ilgi gösterilmelidir.
  7. İlköğretim, her çocuğa zorunlu ve parasız olarak sağlanmalıdır. Çocuk; bir tür eğitim olan oyun oynamak ve dinlenmek olanaklarına sahip olmalıdır.
  8. Sosyal yardım ve korunma denildiğinde, ilk akla gelen çocuk olmalıdır.
  9. Çocuk her tür kötülük ve sömürüden korunmalıdır.
  10. Çocuk ırk, din ve insanlar arasındaki ayrılık yaratan baskılardan titizlikle korunmalıdır.

Başta kendi ülkemizdeki kardeşlerimiz olmak üzere, bütün dünya çocukları için daha özgür, daha sağlıklı ve daha mutlu bir gelecek diliyorum…
Paylaş
Sitemizdeki Benzer İçeriklerYorumlar

Bu Yazıya Toplam 0 Yorum Yapılmış

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Şehir

İlgili Terimler :