Menu

8.Sınıf Türkçe (TEOG) Merkezi Sistem Sınavı Cümlenin Öğeleri Soruları Böyle Gelecek

0 Comments

2013-2014 8.sınıf merkezi sistem ortak sınav yıllık çalışma planına göre bu yıl sınavda çıkacak olan konulardan biri de cümlenin öğeleridir. peki cümlenin öğeleri soruları 2014 Teog sınav sistemine göre nasıl sorulacak. öğretimhane.com sitesi olarak MEB’in daha önce yaptığı sınavlarda çıkan cümlenin öğeleri sorularını inceledik. hemen hemen her yıl bir soru olarak gelen bu konudan yine bu yıl da soru gelmesi büyük ihtimal. soruları incelediğimizde her yıl aynı zorluk derecesinde geldiği görülüyor. aşağıda daha önce sorulan cümlenin öğeleri soru ve cevaplarını inceleyerek soruların geldiğini test edebilirsiniz. 2013-2014 8.Sınıf TEOG merkezi sistem ortak sınavına girecek olan bütün öğrencilere başarılar dileriz. 2014 TEOG sistemine göre okul notlarınızın %30 etkili olacağı için yazılı ve proje performans notlarınızı yüksek tutmaya özen gösteriniz.

öğretimhane 2013-2014 tüm dersler YAZILI SORULARI için TIKLAYINIZ.

öğretimhane PROJE PERFORMANS HAZIRLAMA için TIKLAYINIZ

MEB’in daha önceki yıllarda yaptığı sınavlarda çıkan cümlenin öğeleri soruları ve cevapları 

1-     Eserini tamamlamak için ne kadar çabaladı­ğını şimdi herkes biliyordu.

Bu cümlede aşağıdaki ögelerden hangisi yoktur?

A) Özne                        B) Zarf tamlayıcısı

C) Belirtili nesne           D) Yer tamlayıcısı

 

2- “ Tatlı söz söyleyen, hiç kimseden kötü söz işitmez.” cümlesinde vurgulanan ifadenin cümledeki görevi aşağıdakilerden hangisidir?

A) Belirtisiz nesne B) Yer tamlayıcısı

C) Özne                       D) Yüklem

3- “Hızlı adımlarla işe gidenler, fabrikanın önünde biraz dinlenirlerdi.” cümlesinin öznesi, aşağıdakilerin hangisinde doğru verilmiştir?

 

A) Gidenler

B) Adımlarla işe gidenler

C) İşe gidenler

D) Hızlı adımlarla işe gidenler

 

4- O, diğerlerine benzemiyordu. Yayını gererken yeni olgunlaşmaya başlayan genç bedeni, pazılarını ve kaslarını kaftanının dışından belli (1) ediyor; atlas gömleğinin sıra düğmele­ri kopup fırlayacak gibi gergin duruyordu. Belindeki kemer kasten gevşetilmişti. Kırmızı sahtiyan çizmeleri yere çakılmış gibi karda gömülü (2) duruyordu. Elindeki yayın kirişine asıldıkça o koskoca meydanda, kar taneleri­nin yere düşüşünü duyacak kadar ihtişamlı bir sessizlik başladı. Gözler kırpılmaz olmuş­tu. Az sonra fırlayacak oku giderken görmek, herkesin içinde bir arzuya dönmüştü. Meydan (3) susmuş, kulak kesilmiş, göz kesilmişti. Neden sonra hedefte bir ses duyuldu. Kimse, oku ne zaman (4) bıraktığını, okun nasıl hedefi bulduğunu yine görememişti.

Bu metindeki altı çizili sözcük grubu, içinde geçtiği cümlenin hangi ögesidir?

A) Öznesi                 B) Nesnesi

C) Zarf tamlayıcısı    D) Yer tamlayıcısı

öğretimhane.com lütfen açık link gösteriniz.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir