Menu

8.Sınıf İnkılap Tarihi Yurdumuzun İşgaline Tepkiler Ünitesi TEOG Soruları

0 Comments

8.Sınıf İnkılap Tarihi Yurdumuzun İşgaline Tepkiler Ünitesi TEOG Soruları (8.sınıf inkılap tarihi merkezi sistem ortak sınav soruları)

2013 8.sınıf inkılap tarihi 1.dönem TEOG sınavı konusu olan 2.ÜNİTE: MİLLÎ UYANIŞ: YURDUMUZUN İŞGALİNE TEPKİLER ile ilgili nasıl soru geleceğini ogretimhane.com olarak sizler için inceledik. daha önce MEB’in yaptığı sınavlarda aşağıda sorulan soruyu tespit ettik. bu sene de 8.sınıf inkılap tarihi 1.dönem merkezi sistem sınavında buna benzer soru gelecektir.

1- Sivas Kongresi, yurdun her yerinden gelen temsilcilerin katılımı ile gerçekleşti. Kongre’ye katılan temsilciler yaptıkları

konuşmalarda mücadelenin millet adına ya- pıldığını, amaçlarının vatanın kurtuluşu ve milletin bağımsızlığı olduğunu açıkladılar. Kongre’de, Anadolu ve Rumeli’de faaliyet gösteren bütün millî cemiyetlerin “Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti” adı altında birleştirilerek vatanın kurtuluşu için birlikte hareket etmeleri de sağlandı.

 

Buna göre, Sivas Kongresi’nin Kurtuluş Savaşı için aşağıdakilerden hangisini sağ- ladığı söylenemez?

A) Amaç birliğini

C) Millî birliği

B) Kültür birliğini

D) Güç birliğini

2014 TEOG Puanı Hesaplama için  TIKLAYINIZ

2- Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra İtilaf Devletleri yurdumuzu işgal etmeye başladılar. İşgaller karşısında hiçbir ha- rekette bulunmayan İstanbul Hükûmeti, ülkeyi içinde bulunduğu kötü durumdan kurtarmaya yönelik çalışmalarda da bulun- muyordu. İstanbul Hükûmeti, Anadolu’ya sadece nasihat heyetleri göndererek halkı, işgaller karşısında sükûnete davet ediyor, İtilaf Devletleri’ne silahla karşı konulmama- sını istiyordu.

Buna göre, İstanbul Hükûmetinin işgaller karşısında izlediği politika;

 

I- mücadelecidir. II- duyarsızdır.

III- çekingendir.

IV- teslimiyetçidir. V- milliyetçidir.

yargılarından hangileriyle açıklanabilir?

A) I – II – III                     B) II – III – IV

C) I – III – V                     D) I – II – IV – V

2009 sbs

2013-2014 8.Sınıf Merkezi Sistem Ortak Sınav Soruları için TIKLAYINIZ

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir