ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

 

DİĞER İÇERİKLER


Sponsorlu Baglantilar

7.sınıf 2.dönem 1.veli toplantı tutanağı 2015-2016

Ana Sayfa » 7. Sınıflar » Toplantı Tutanakları » 7.sınıf 2.dönem 1.veli toplantı tutanağı 2015-2016
Sitemize 14 Şubat 2016 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI

ÇATALPINAR MERKEZ ORTAOKULU 

 7 -A SINIFI II. DÖNEM VELİ TOPLANTI TUTANAĞI

 

 

Toplantı Tarihi           : 09.03.2016

Toplantı Yeri              : 7/A Sınıfı

Toplantı Saati            : 15.00

 

GÜNDEM

 

 1. Açılış ve yoklama
 2. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı
 3. TEOG hakkında bilgilendirme
 4. Proje ödevlerinin yapılması, velilerin öğrencilerin ders sunumlarına katılımı
 5. Öğrencilerin başarı ve başarısızlık durumları ve sunum izletilmesi
 6. Evde ders çalışma ortamlarının hazırlanması
 7. Öğrencilerin kitap okumalarına özen gösterme
 8. Öğrencilerin kılık-kıyafetleri ve temizliği
 9. Öğrencilerin beslenme ve sağlık durumlarının görüşülmesi
 10. Televizyon seyretme
 11. Öğrenci devamsızlıkları görüşülmesi
 12. Dilek ve temenniler

              

           

 

ALINAN KARARLAR

 

 1. Açılış ve yoklama:03.2016 tarihinde 7/A sınıfında 15.00’da Sınıf Rehber Öğretmeni Serpil ZİL başkanlığında velilerin katılımı ve yeterli çoğunluğunun sağlanmasıyla toplantı başlamıştır.

 

 1. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı: Saygı duruşu ve İstiklal Marşının akabinde velilerle tanışıldı. İsimleri ve hangi öğrencilerin velileri olduğu öğrenildi.

 

 1. TEOG hakkında bilgilendirme: Sınıf Rehber Öğretmeni Serpil ZİL tarafından değişen sınav sistemi hakkında bilgi verildi. Verimli ders çalışma yöntemleri ile ilgili sunum izletildi. Öncelikle velilere öğrencilerini iyi tanımaları ve etkili iletişim kurmalarının gerekliliği anlatıldı. Yapılmakta olan TEOG sınavları hakkında kısaca bilgi verildi.

 

 1. Proje ödevlerinin yapılması, velilerin öğrencilerin ders sunumlarına katılımı: proje ödevleri hakkında bilgi verildi. Bu ödevlere verilen notların karne notunu etkilediği ve ödevlerin öğrenci gelişimine sağladığı etkiler anlatıldı. Ödevlerin yapımı sırasında öğrenciye belirli ölçüde yardım edebilecekleri belirtildi. Bu konuda öğrencinin takip edilmesi gerektiği söylendi.

 

Velilerin ders sunumlarına katılımı öğrencilerin motivasyonunu arttırdığı daha özenli çalışmasını sağladığı belirtilerek davet edildiği zamanlarda velilerin ders sunumlarını izlemelerinin yararlı olacağı söylendi.

 

Bazı öğrencilerin hiçbir dersten performans ödevi teslim etmediklerini bununda notlarını ciddi anlamda etkilediği, zaten bu öğrencilerin yazılı yoklamalarda genellikle başarılı olamadıkları belirtildi.

 

Ayrıca öğrencilerin ödev yaparken internetten fazla yararlanması hususunda velilerin dikkatli olması istendi. Bazı öğrenci velilerimizden bu konuda şikâyetler alınmaktadır. Öğrencisinin sürekli ödevi bahane edip internete gittiğini belirtti. Bundan dolayı öğrencilerin ödev konusunda internet kullanımında veli kontrolü yapılması istendi.

 

 • Öğrencilerin başarı ve başarısızlık durumları: Öğrencilerin genel olarak temel derslerde başarılı oldukları söylendi. Ayrıca yapılan ünite değerlendirme sınavlarında sonuçların gözden geçirildiğinde bunun daha iyi anlaşıldığı görüldü. En son yapılan sınavda 90 sorudan verilen doğru cevapların ortalama 65 net civarında olduğu belirtildi. Bunun yanı sıra öğrencinin test çözme yeteneğinin az olması ve sınavı dikkate almamaktan kaynaklanan bazı sorunların var olduğu Velilerle öncelikle öğrenciye test çözme alışkanlığının kazandırılması gerektiği konusunda karara varıldı. Özellikle evde yapılan programa uymaları konusunda velilerin öğrenciyi takip etmeleri istendi. Öğrencilerin başarısını artırabilmek için yapılması gerekenler ve ergenlik döneminde karşılaşılabilecek sorunlarla ilgili hazırlanan sunumlar bilişim teknolojileri sınıfında velilere izletildi.

 

 • Evde ders çalışma ortamlarının hazırlanması: Öğrencilerin gerek kısa gerekse uzun vadede başarılı olabilmesi için öncelikle evde ders çalışma ortamların sağlanması mümkünse özel bir oda tahsis edilmesi gerektiği belirtildi. Bu şartlar sağlanamıyorsa televizyon gibi araçların olumsuz etkilerinden öğrencilerin korunmasının yararlı olacağı belirtildi. Öğrencilerin evde planlı, programlı çalışmaya yöneltilmesinin uygun olacağı, okulda öğrenilenlerin düzenli olarak evde tekrar edilmesi gerektiği, velinin de bunların takibi ve denetleyicisinin olacağı söylendi. Bu kontrollerin baskı altında tutucu, bıktırıcı tutum ve sözlerden uzak olması gerektiği de vurgulandı.

 

 • Öğrencilerin kitap okumalarına özen gösterme: Kitap okuma alışkanlığının okul dışı faaliyetlerin en önemli bölümünü teşkil ettiği, kitap okuma alışkanlığı edinen öğrencinin hayatta ve akademik alanda büyük bir adım atmış olacağı belirtilerek kitap okumanın sadece Türkçe dersi için değil diğer dersler ve hayatın her alanı için çok yararlı olduğu açıklandı. Veliler öğrencilerin kitap okumadıklarını söyledi. Bunun için her akşam 15-20 dakika kitap okuma saati ayrılarak o saatte evdeki herkesin kitap okuması ve öğrenciye bu yönde örnek olunması önerildi. Bunun zaten okulda derslerde yapıldığı belirtildi. Ancak bunun yeterli olmadığı söylendi. Evde de kitap okunması gerektiği söylendi.

 

 • Öğrencilerin kılık-kıyafetleri ve temizliği: Temizlik alışkanlığının öğrencinin okuldan önce evde öğrendiği bir alışkanlık olduğu, temizlik alışkanlığının bu yaşlarda kazanıldığı belirtilerek öğrencinin okula gelirken giysilerinin temizliğinin kontrol edilmesi gerektiği söylendi. Kız çocuklarının saçları taralı, uzun ise örülmüş olması; erkek çocuklarımızın saçlarının kısa olması ve öğrencilerin haftalık ve günlük bakımlarının yapılmış olarak okula gelmesinin velilerin elinde olduğu söylendi. Özellikle diş fırçalama alışkanlığının öğrencilerde olmadığı belirtilerek bu konuda alışkanlık edinmelerinin gerekli olduğu söylendi.

 

 

 

 • Öğrencilerin beslenme ve sağlık durumlarının görüşülmesi: Öğrencilerin beslenme ve sağlık durumlarının özenle takip edilmesi gerektiği vurgulandı. Özellikle evi uzak olan öğrencilerin beslenmede zorluk çektiklerini, yetersiz ve dengesiz beslendikleri söylendi. Bunun ileride öğrencilerin sağlığını bozabileceğini söyledi. Bunun için öğrencilere yeterli ve dengeli beslenme konusunda bilgiler verilirse daha iyi sonuçlar alınabileceği hususu dile getirildi. Sabah kahvaltısı konusunda öğrencilerin bilgilendirilmesi gerektiği vurgulandı. Öğrencilerin mevsimlere göre giyinmesi konusunda veliler uyarıldı. Bazı kız öğrencilerimizin gömlek altına boğazlı kazak giydikleri ve üst gömlek düğmesinin açık olduğu belirtildi. Annelerin bu konuda dikkatli olması istendi.

 

 • Televizyon seyretme: Öğrencilerin çok fazla televizyon seyrettiği belirtildi. Velilerin de bu konu da şikâyetleri oldu. Öğrencilerin yaşlarına uygun olmayan programları seyrettikleri belirtildi. Özellikle Amerikan Güreşi ,dövüş sporları gibi şiddet içeren programların öğrencilere seyrettirilmemesi için veliler uyarıldı. Çünkü sınıfta çocukların burada gördüklerini arkadaşları üzerinde uyguladıkları belirtildi. Bundan dolayı ailelerin televizyon konusunda daha çok duyarlı olmaları istendi.

 

 1. Öğrenci devamsızlıklarının görüşülmesi: Bazı öğrencilerin devamsızlık konusunda sıkıntılı oldukları belirtildi. Bu öğrencilerin velilerinin okul idaresi tarafından mektupla uyarıldığı belirtildi. Bu konuda toplantıdan sonra Müdür Yardımcısı Bilal USTA’dan devamsızlılarla ilgili bilgi alınması istendi. Bazı öğrencilerin sürekli olarak okula geç geldikleri belirtildi. Annelerin bu konuda duyarlı olması istendi. Ayrıca velilerin bazen öğrencileri takip etmelerinin gerektiği belirtildi. Çünkü okula gidiyorum diyerek çıkan öğrencilerin internet kafelere takıldıkları belirtildi. Yine bazı öğrencilerin son derslere doğru okuldan kaçtıkları ve bundan dolayı yarım gün yok yazıldıkları söylendi. Velilerin haftalık olarak e-okuldan öğrencilerin devamsızlıklarını takip etmeleri istendi.

 

 • Dilek ve temenniler: Eğitimin; veli-öğretmen-okul idaresi üçgeninin iletişiminin iyi olmasıyla daha da perçinleneceği, amacımızın velilerin en az 4 haftada bir okul idaresiyle ve branş öğretmenleriyle görüşmeye gelmesi gerektiği belirtildi. Fakat okulumuz velilerinin genel görüntüsünde velilerin toplantılara bile yazılı davetlerin evlere yollanmasına rağmen katılımlarının hedeflenen düzeyde olmadığı fakat toplantı yapmaya yeterli olduğu vurgulandı.Bu konuda velilerin daha duyarlı olmaları burada görüşülen her şeyin öğrencilerimizin başarısı ve geleceği için ne kadar önemli olduğunun kavranması gerektiği söylendi.Görüşülen mevzuların toplantıya katılmayan yada katılamayan velilere de aktarılması istendi. Velilere dile getirmek ya da danışmak istedikleri bir husus olup olmadığı sorulduktan sonra herhangi bir isteklerinin olmadığını söylemeleri ve teşekkür etmeleri ve iyi dilekleriyle toplantıya son verildi.

 

 

 

 

 

SERPİL ZİL

7-A Sınıfı Rehber Öğretmeni
Paylaş
Sitemizdeki Benzer İçeriklerYorumlar

Bu Yazıya Toplam 0 Yorum Yapılmış

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Şehir

İlgili Terimler :