ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

 

DİĞER İÇERİKLER


Sponsorlu Baglantilar

5.sınıf 2.dönem 1.veli toplantı tutanağı 2015-2016

Ana Sayfa » 5. Sınıflar » Toplantı Tutanakları » 5.sınıf 2.dönem 1.veli toplantı tutanağı 2015-2016
Sitemize 14 Şubat 2016 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

 ………………… ORTAOKULU MÜDÜRLÜĞÜNE

                                                                                            KABATAŞ

 

 

2015-2016 Eğitim ve Öğretim Yılı 2.dönem veli toplantısını 17.02.2016 Çarşamba günü saat 10.00’da aşağıdaki gündem maddeleri ile 5- A sınıfında yapmak istiyorum.

 

Gereğini bilgilerinize arz ederim.

 

 

 

 

 

 

5/A Sınıf Öğretmeni

 

 

G Ü N D E M MADDLERİ

 

 

 1. Toplantının açılışı, yoklama kâğıdının imzalanması
 2. Birinci dönem öğrenci başarı durumlarının değerlendirilmesi, verimli ders çalışma yolları
 3. Öğrencilerin tertip, beslenme, düzen ve temizlik alışkanlıkları,
 4. Okula devamın kontrolü, Okula zamanında gelme alışkanlıkları,
 1. Bilgiye erişim, internet kullanımı ve televizyondan yararlanma
 2. Öğrencilerin evde hazırlıkları, öğrencilerin evdeki zamanlarını değerlendirme.
 1. Çocuklarda kendine güven duygusu oluşturmak
 2. Veli, Öğretmen, Okul işbirliğinin öğrenci başarısına etkileri
 3. E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS)
 4. Dilek ve Temenniler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17.02.2016

MEHMET YAŞAR

OKUL MÜDÜRÜ

 

 

 

 

 

 

 

VELİ TOPLANTI TUTANAĞI

 

 1. Toplantıya yeterli katılımın olduğu görülerek gündem açılmıştır. İmza kâğıdı tek tek dolaştırılarak yoklama alındı. Gelen velilere toplantıya katıldıkları için teşekkür edildi.

 

 1. Birinci dönem öğrenci başarı durumlarının değerlendirilmesi.

 

Öğrencilerin durumları tek tek velilerle değerlendirilerek başarılı ve başarısız olan öğrencilerle velilerle konuşuldu. Başarısızlıkların sebepleri üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu ve bundan sonra yapılabilecek çalışmalar hakkında velilere bilgiler verildi.

Öğrencilerin davranışları ve başarıları ile ilgili olarak velilere sınıf öğretmeni tarafından bireysel bilgiler verildi. Sınıftaki gözlemlere ve okuma seviyelerinden alınan notlara göre bazı öğrencilerin sınıf seviyesinin altında olduğu söylendi.

Öğrenci başarısında anlamlı ve seri okumanın, okuduğunu anlamanın, yazılı anlatım becerisinin önemi üzerinde duruldu. Olumlu davranışlar kazanmaları, sorumluluk duygusuna sahip olmaları ve sınıf ortamına uyum sağlamaları gerektiği anlatıldı.

Öğrencilerin evde ders çalışmaları ve çalışmaların veliler tarafından sürekli olarak kontrol edilmesi ve denetlenmesi istendi. Boş zamanlarında uygun kitaplar okumaları ve okumaya teşvik edilmeleri istendi. Öğrenilen konunun pekiştirilmesi ve sorumluluk alma amacıyla verilen öğrenciyi sıkmayacak kısa ödevlerin bazı öğrenciler tarafından yapılmadığı anlatıldı. Bu gibi olaylarda velilerin daha duyarlı olması istendi.

Birinci dönem öğrenci başarı durumlarının değerlendirilmesi yapıldı. Bazı öğrencilerde görülen eksiklikler velilere iletildi. Birinci dönem karnesinde zayıfı olan öğrencilerin velileri ile öğretmen ayrıca bir görüşme yaptı. Bu öğrencilerin velilerine sürekli irtibat halinde olunması gerektiğini söyledi. 2.dönemde başarının nasıl artırılacağı konusunda açıklama ve bilgilendirme yapıldı. Öğrencilerin bu dönem daha fazla gayret göstermeleri, bireysel olarak evde de ders çalışmaları, aile bireylerinin öğrencilerle daha çok ilgilenmesi gerektiği söylendi.

Öğrencilerin bu yıl DPY(Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı) sınavına gireceği velilere hatırlatıldı. Sınavın 10 Haziran’da gerçekleştirileceği belirtildi.

 

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA: Ders çalışma zamanı ayarlanırken çocuğun okuldan yorgun geldiği hesaba katılmalı ve bir müddet dinlendikten sonra ders çalışmaya başlamalıdır. Evde mümkünse öğrenciye ait bir çalışma odası olmasının faydalı olacağı, öğrencinin masada çalışmasının daha uygun olduğu, çalışma masası cam kenarında olmasının daha uygun olduğu, masa, ışık karşıdan veya yazdığı elin ters tarafından gelecek şekilde yerleştirilmelidir.

Öğrencinin odasında bulunan ışık kaynakları beyaz ışık yayacak nitelikte olmalıdır. Sarı ışık yayan ışıklar gözü yorar. Çalışma odası motive edici şekilde olması gerektiği anlatıldı.

Çocukların odalarında dikkat çekici oyuncaklar teyp, televizyon gibi ders araç gereçleri dışında bir şeylerin bulunmaması ders çalışmalarını olumlu yönde etkiler.

Ayrıca çocukların ders çalışma saatlerinde gerekirse televizyon seyretmeyelim.

Çocukların çok beğendikleri bir dizi olursa programı ona göre hazırlayın dinlenme zamanında o diziyi seyir etsin.

 

 1. Öğrencilerin tertip, düzen ve temizlik alışkanlıkları

 

Öğrencilerin okul kıyafetlerinin tertibi, temizliği ve mendil(peçete) kullanma alışkanlıklarının, becerilerinin davranışa dönüştürülmesi ve hayat boyu devam etmesi gerekliliği hatırlatıldı. Bazı öğrenci velilerinin bu konuda daha hassas olmaları gerektiği iletildi.

Mevsim şartlarına uygun giyeceklerin giydirilmesi, soğuk havalarda kalın giyeceklerin giydirilmesi, kesinlikle çorapsız gelinmemesi gerekliliği anlatıldı. Temizlik alışkanlığı öğrencinin okuldan önce evde öğreneceği bir alışkanlıktır. Çocuklarımıza vücudunu, üstünü ve çevresini temiz tutmasını öğretmek gereklidir; bu büyüme çağındaki bir insanın öğrenmesi gereken temel alışkanlıklardandır. Bu açıdan öğrencinin evde önlük, pantolon, ceket, çorap vb. giysilerinin temiz tutulması ve bu alışkanlığın sizler tarafından verilmesi, okula gelirken bu açıdan kontrol edilmesi önemlidir. Kız çocuklarımızın saçları taralı, uzun ise örülmüş olması; Erkek çocuklarımızın saçları kısa olması; tırnakların her hafta sonu mutlaka kesilmesi, kulak ve vücut temizliğine önem verilmesi ve mutlaka banyo yaptırılmasının gerekliliği söylendi. Ayrıca tüm öğrencilerimizin haftalık ve günlük bakımlarının yapılmış olarak okula gelmesi sizlere düşmektedir dendi.

Ağız ve diş sağlığı en çok ihmal edilen alışkanlıklardan biridir, buna önem verilmesi çocuklarımızın sağlığı açısından önemli olduğundan evde bu alışkanlığın verilmesi yine sizlere düşmektedir. Ayrıca diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması ve bunun diş sağlığı üzerindeki önemi vurgulandı.

 

 

 1. Okula devamın kontrolü, Okula zamanında gelme alışkanlıkları

Öğrencilerin okula gelişlerindeki disiplinsiz hareketleri hatırlatılarak, özellikle geç kalma olaylarının ortadan kaldırılması için annelerin daha duyarlı olmaları rica edildi. Bazı öğrencilerin okul zamanları dışında oldukça boş bırakıldığı, zamanlarını boş geçirdiklerin görüldüğü belirtilerek, bu tip davranışların onları sorumsuzca bir yaşam biçimi edinmelerine sebep olacağı vurgulanmış, toplum içinde görev almaya hevesli insanlar olarak yetiştirilebilmeleri bakımından velilerden daha dikkatle çocuklarını izlemeleri istenmiştir. Okula devamın öğrencinin başarısındaki önemi velilere vurgulandı.

 

 

 1. Bilgiye erişim ve internet kullanımı ve televizyondan yararlanma

 

İnternet konusunda öğrencilerin amacına uygun bir şekilde kullanmaları gerektiği hatırlatıldı. Bilgisayarın bir oyun aracı değil elimizin altında duran en kapsamlı ansiklopedi olduğuna değinildi. Bu konuda çocuklarımızı iyi yönlendirmeliyiz. Bilgisayar kullanımına bir sınır getirmelisiniz. Haftanın belli gün ve saatlerinde kullanımına izin vermeleri gerektiği vurgulandı. Öğrencilerin şu anda bulundukları dönemin önemi vurgulanarak televizyon izlemenin olumlu ve olumsuz yanları anlatıldı. Geç saatlerde olan programların izlettirilmemesi gerektiği anlatıldı

 

 1. Öğrencilerin evde hazırlıkları, öğrencilerin evdeki zamanlarını değerlendirme

 

.    Nasıl öğretmen okulda öğrencinin rehberi ise evde de öğretmeni yani rehberi siz olmalısınız denilmiştir. En çok yaşanılan sorunlardan biride kitaplarını, araç ve gereçlerini unutmalarıdır. Bu konuda veli de öğrenciye yardım etmesi gerekir. Onların hangi derslerinin olup olmadığını, ödevlerini yapıp yapmadığı daima sorulmalıdır. Çantası akşamdan hazır olmalıdır. Sınıf Öğretmeni Ali DEMİREL’ in dile getirdiği bir diğer sorun öğrencilerin geç saatlerde yayınlanan TV programlarını izlemesi (dizi, maç…) bu konuda kesin olarak taviz verilmemelidir denildi.

 

 1. Çocuklarda kendine güven duygusu oluşturmak

 

Çocuklarda güven duygusu oluşturma: Çocuklarınızı başkalarıyla kıyaslama yapmayın, onları ders konusunda yapamazdın, edemezsin gibi kelimeler kullanmayın. Onları daha iyisini yapma konusunda yüreklendirin, amaçları bir önceki güne göre kendilerinden daha iyi olmalarıdır. Bu şekilde çocuklar hem yaptıklarından zevk alırlar, hem de kendilerine güvenirler.

 

 1. Veli, Öğretmen, Okul işbirliğinin öğrenci başarısına etkileri

 

Öğrencilerimizin başarısını sadece okul ve derslere değil tüm hayatlarına yaymak gerekmektedir. Bu açıdan her konuda bizler ve sizler iş birliği yapmak zorundayız ve hepinizi her zaman okula bekliyoruz. Öğrencilerimizin tertip ve düzenlerinin yanında öğretmeni ile sürekli diyalog halinde bulunmanızda alınacak karar ve önlemlerin konuşulması ve başarının sağlanması bakımından gereklidir. Öğretmen veli işbirliğinin çocuğun başarısında etkili olduğu belirtilerek velilerden okulla ilgilerini kesmemeleri istendi. Eğitimde başarılı olabilmek için çocuğu tanımanın esas olduğu,  bununda ancak öğretmen-veli işbirliği ile sağlanabileceği belirtildi. Evde çıkabilecek herhangi bir problemin mutlaka öğretmene iletilmesi istendi. Veli toplantıları dışında da problemli çocukların velilerinin çağırılarak birebir görüşülmesine karar verildi.

 

 1. E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS)

 

Teknolojinin Hızlı geliştiği günümüzde artık öğrencilerin durumlarını, notlarını internet üzerinden takip edilebileceği söylenmiştir. e-okul.meb.gov.tr internet adresinden öğrenci TC kimlik numarası ve okul numarası ile giriş yapılarak gerekli bilgilere ulaşılacağı ifade edildi.

 

 1. Dilek ve temenniler

 

Dilek ve Temenniler bölümünde öğrenci velileri görüşmelerde anlatılanları haklı bularak, görülen eksikliklerin giderilmesi ve hataların düzeltilmesi konusunda üzerlerine düşen görevleri yapacaklarını ve birbirlerini bu konuda uyaracaklarını belirtmişlerdir.

 

 

 

ALINAN KARARLAR

 

1– Çocukların veliler tarafından da evde de takip edilmesi, gerekli takibin yapılması.

2– Bireysel veli görüşmesinin teneffüs aralarında okul giriş ve çıkış saatlerinde ve sınıf öğretmeninin uygun zamanlarında yapılması.

3-Öğrencilere, beşinci sınıfın genel özellikleri dikkate alınarak yaklaşılması,

4– Çocuklara evde iyi bir ders çalışma ortamı oluşturulması,

5– Öğrencilere daha şefkatle yaklaşılıp onlarda güven duygusu oluşturulması,

6 -Kitap okuma alışkanlığı kazandırılması için birlikte hareket edilmesi.

7– Her türlü problemde birlikte hareket edilmesi,

8-Öğrencilerin kişisel temizliği ve tertip ve düzeni konusunda dikkatli olunması

9-Bilgisayar ve internet konusunda hassas olunacağı kararı alınmıştır.

 

Bundan sonraki görüşmeler öğrencilerin kişisel durumları hakkında görüşmeler şeklinde sürmüştür.

İş bu tutanak yapılan toplantıyı ve alınan kararları belgelendirmek amacıyla düzenlenmiştir.  17.02.2016

 

 

 

 

 

 

TURGUT ARSLAN

5/A Sınıf Öğretmeni

 

 

 

 

 

17.02.2016

MEHMET YAŞAR

OKUL MÜDÜRÜ

 

 

 

 
Paylaş
Sitemizdeki Benzer İçeriklerYorumlar

Bu Yazıya Toplam 0 Yorum Yapılmış

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Şehir

İlgili Terimler :