Son Dakika Haberleri

4.sınıf uygun aydınlatma ders notuUYGUN AYDINLATMA

Gözü yormayan, aydınlatılacak ortam için doğru renkte ve miktarda seçilmiş ışık kaynağı kullanılarak yapılan aydınlatmaya uygun aydınlatma denir. Kitap okurken, ders çalışırken, televizyon izlerken ya da yolda yürürken ışığa ihtiyaç duyarız. Gündüzleri genellikle güneş ışığından yararlanırken geceleri yapay ışık kaynaklarını kullanırız. Aydınlatma ihtiyacımızı karşılayabilmek amacıyla kullandığımız ışık kaynaklarını, amacımıza uygun seçmeliyiz. Doğru aydınlatmayı sağlayabilmek için ihtiyacımıza uygun aydınlatma aracı seçmeli ve bu aydınlatma aracındaki ışığın konumuna da dikkat etmeliyiz. Çevremizi uygun aydınlatabilmek için bilmemiz gereken birtakım kurallar vardır. Bu kurallar şunlardır:

 

1. Ders çalışırken göz sağlığımızı koruyabilmek amacıyla masa lambası kullanmalıyız. Masa lambasının konumunu, yazı yazdığımız elimize görebelirlemeliyiz. Sağ elimizle yazı yazıyorsak ışık sol omuz hizasından, sol elimizle yazı yazıyorsak sağ omuz hizasından gelecek şekilde masa lambasını yerleştirmeliyiz.

2. Yolların, sokakların, bahçelerin aydınlanmasında kullandığımız aydınlatma araçlarının yerleşimine de dikkat etmeliyiz. Doğru yönlendirilmeyen ışık kaynakları aynı alanın gereğinden fazla aydınlatılmasına neden olur. İyi bir aydınlatma yapmakiçin ışık kaynağını yalnızca aydınlatılması gereken yere yönlendirmeliyiz.

3. Sokak veya panoları aydınlatırken ışığın gerekli yeri aydınlatabilmesi için lambaların üzerine siper takmalıyız.

4. Göz sağlığımız için televizyon ya da bilgisayar ekranına yakından bakmamalıyız.

5. Bulunduğumuz ortamdaki ışık miktarını, iyi ayarlamalıyız. Çünkü az ya da çok miktardaki ışık göz sağlığımızı olumsuz etkiler.

6.Doğru aydınlatma yapmak, , aile veülke ekonomisi için de çok önemlidir. Ülkemizde tüketilen elektriğin önemli bir kısmıaydınlatma için kullanılmaktadır. Gereksiz yere kullandığımız her türlü ışık kaynağı,doğal kaynaklarımızı boşa harcamak demektir. Evimizde, okulumuzda gereksizyere yanan lambaları kapatmalı, bu konuda herkesi uyarmalıyız. Ampul yerine dahaaz enerji harcayan floresan lambaları tercih etmeliyiz.

7.Aydınlatma güneş şeklindedeğil mutlaka aşağı doğru olmalıdır. Sadece aydınlatılması gereken yeraydınlatılmalıdır.   

Benzer Dosyalar

Son Eklenen Dosyalar