Menu

4.sınıf vücudumuza şekil veren yapılar ders notu

0 Comments

 Vücudumuza Şekil Veren Yapılar 

İnsanların fiziksel özellikleri farklı olabilir. Boyumuz, kilomuz, yaşımız, tenimizin, saçımızın, gözlerimizin rengi farklı farklı olabilir ama vücudumuzun şekli aynıdır. Bunun nedeni vücudumuza şeklini veren iskelet sistemimizin aynı olmasıdır.

Kemiklerden oluşan iskelet adı verilen bu yapı birçok canlıda bulunur. İskelet vücudumuza şekil verir,destek sağlar ve canlının hareket etmesini sağlar.

İskeletimiz kafatası, omurga, göğüs kafesi, kol ve bacaklar olmak üzere dört bölümden oluşur.

İskeletimizi oluşturan kemikler sert bir yapıya sahiptir. Sert bir yapıya sahip olan iskeletimiz farklı hareketleri kolaylıkla yapabilir. İskeletimizi hareket ettiren kemikleri bir birine bağlayan yapıya eklem denir.

Parmaklarımızda, diz kapaklarımızda, bileğimizde ve vücudumuzun hareket eden birçok noktasında eklemler vardır.

Derimizin altında vücudumuzu zırh gibi saran kaslarımız vardır. Kaslarımız kemik ve eklemlerimizle birlikte vücudumuzun hareket etmesini sağlar. İskelet ile birlikte vücudumuza şekil verir.

Vücudumuzun değişik kısımlarında farklı görevlerde kaslar vardır. Bu kaslar hareket etmemizi sağlarlar.

Uyurken hareket etmediğimiz halde birçok kasımız çalışmaya devam eder. Göz kapaklarımızın hareketi, konuşurken dudaklarımızın hareketi kaslarımızın sürekli çalıştığını gösterir. Yürürken biz fark etmesek bile kemik

kas  ve eklemlerimizin uyum içerisinde hareket ederek çalışması sonucunda gerçekleşmektedir.

Kemiğimiz üzerinde bulunan kaslar çiftler halinde çalışır. Aynı yönde çalışan kaslarımız olduğu gibi zıt yönlerde çalışan kaslarımızda vardır. Bu kaslarımıza kol ve bacak kaslarımız örnek olarak verilebilir.

Kaslarımız kasılıp gevşeyerek hareket etmemizi sağlarlar.  İskeletimiz olmasaydı kaslarımız tutunamazdı. Yaptığımız tüm hareketler. Kas, iskelet ve eklemlerimizin uyum içerisinde çalışması sonucunda hareket ederiz.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir