ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

 

DİĞER İÇERİKLER


Sponsorlu Baglantilar

4.sınıf hak nedir ders notu

Ana Sayfa » Deneyler ve Ders Notları » 4.sınıf hak nedir ders notu
Sitemize 27 Kasım 2015 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

HAK

Kişinin herhangi bir şey üzerinde, tartışılmaz ve herkes tarafından kabul edilmiş yetkisidir. Bu yetki kişiye hukuk düzeni tarafından tanınmıştır. Hak sa­yesinde bir şeyleri yapmakta, söylemekte, almakta, düşünmekte, ifade etmekte özgür oluruz. Biz sadece insan olduğumuz için hak ve özgürlüklere sahip olu­ruz ve bu haklar bizi insan yapan özelliklere göre şekillenmiştir.

Temel  haklar kişinin insana yaraşır bir biçimde yaşayabilmesi için gerekli olan öncelikli haklardır. Temel hakların insani değerleri koruma işlevi vardır.

  • Te­mel haklar başkasına devredilemez, vazgeçilemez ve dokunulamazdır.

Temel haklar;

  1. Yaşama hakkı 2. Kişi dokunulmazlığı hakkı           3.Sağlık hakkı, eğitim hakkı           4.Di­lekçe hakkı        5.Seçme seçilme hakkı         6. Konut dokunulmazlığı hakkı              7.Özel yaşamın gizliliği hakkıdır.
  • Bu haklar devlet tarafından güvence altına alınır, korunur ve yurttaşlar tarafından kullanılması sağlanır. Devletin hakları iyileştirme ve geliştir­me sorumluluğu vardır.
  • Yaşama hakkı olmadan diğer haklar kullanılamaz. Yaşama hakkı anne kar­nında başlar. Hiç kimse ya da hiçbir kurum bir insanın yaşamına son veremez.Paylaş
Sitemizdeki Benzer İçeriklerYorumlar

Bu Yazıya Toplam 0 Yorum Yapılmış

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Şehir

İlgili Terimler :