ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

 

DİĞER İÇERİKLER


Sponsorlu Baglantilar

3.sınıf örnek alınacak kişiler (Thomas Edison) ders notu

Ana Sayfa » Deneyler ve Ders Notları » 3.sınıf örnek alınacak kişiler (Thomas Edison) ders notu
Sitemize 15 Şubat 2016 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

EDİSON(Thomas  Alva  Edison  —  Doğum tarihi 1847-   Ölüm tarihi 1931)

Çağımızda buluşlarının büyük bir yeri ve etkisi olan bir bilim adamıdır. Elektrik gücünden yararlanarak bir çok araçlar yapmıştır. Bunların en önemlileri; elektrik ampulü, fotoğraf ve sinema makinesi; megafon, telgraf sistemi gibi buluşlardır.

Edison,  küçük yaşlarda bile düşündüklerini deneylerle açıklamak isterdi. Altı yaşında iken, büyük bir sabırla yumurtaların üzerinde oturup civciv çıkarmaya uğraşması bunun ıspatıdır.On yaşında iken gökte uçan balonları düşünüp; insan midesinin gazla doldurulunca , insanın uçabileceğini düşünerek, bir arkadaşınasedliç tuzu içirmişti.

Edison, yedi yaşında okula gönderildi. Ama öğretmeni, Edison’un okuyamayacak kadar aptal olduğunu söyleyince, üç ay sonra okuldan alındı. Edison, ilgi duyduğu ve bilmek istediği şeyleri annesinden öğrendi. 12 yaşına geldiği zaman hayatını kazanmak zorunda kaldı. Demiryollarına girerek gazete satıcılığı yapmaya başladı.  Bu arada bir imkanı değerlendirerek Detroit kentine gitti.Oradaki Milli Kitaplık’ı gördü. Binlerce kitap, Edison’u çok etkiledi. 15 yaşında, çalıştığı demiryollarında bir trenin yük vagonunda, hazırladığı baskı makinesinde gazete basmaya başladı. Bir gün gazeteyi basmak için kullandığı ecza döküldü, vagonda yangın çıktı. Edison bu nedenle işten kovuldu. Ayrıca,  bu olaya çok sinirlenen tren şefi  bir tokat vurarak Edison’un kulağının zarını patlattı. Ömür boyu sağır kalmasına neden oldu.

 

Edison işşizdi, ailesini geçindirmesi gerekiyordu. Edison iş ararken, bir çocuğun hayatını kurtardı. Çocuğun babası telgraf memuruydu. Yaptığı iyilikten dolayı Edison’u yanına aldı. Ona telgrafçılık öğretti. Edison birçok kentte telgrafçı olarak çalıştı. Hatta, telgraf makinesinin nasıl çalıştığını anlamak için, evinin tavanında bir laboratuvar kurdu. Edison en önemli buluşlarından birini bu çalışma sırasında yaptı. O zamana dek, telgrafı vermek ve almak için, ayrı iki tel kullanılıyordu. Edison bir teli hem alıcı, hem de verici olarak kullandı. Aynı zamanda bir telden birkaç telgraf gönderme imkanı olan bir düzen buldu.

Edison hemen hemen tüm başarılarını annesine borçludur. Küçük yaşlarda annesinin etkisiyle okumaya ve her şeyi öğrenmeye merak sarmıştı. Annesi  Edison’un kimseye benzemediğini, onu çok parlak bir geleceğin beklediğini tahmin ediyordu.

Bir gün Edison’un annesi çok ağır bir şekilde hastalandı. Hemen ameliyat edilmesi gerekiyordu. Doktor ise, ışıklar yetersiz olduğundan bu ameliyatı yapamayacağını söylüyordu. Annesi, Edison için kutsal bir varlıktı. Onun her şeyi idi. Ayrıca annesini çok seviyordu. Yaşaması lazımdı. Dahi Edison,  düşündü taşındı, bir anda ışığın çoğalmasına çare buldu. Aynalar getirerek ameliyat odasına yerleştirdi. Oda inanılamayacak kadar aydınlandı. Doktor da ameliyat yaparak Edison’un annesini ölümden kurtardı.

Bu buluşlarla yetinmeyen Edison, bitmez tükenmez bir çalışmayla tam 40 bin deneyden sonra da ilk ampulü yapmayı başardı.

Edison’un elli yıllık araştırması sırasında büyüklü küçüklü olmak üzere onaylı tam 1033 icadı vardır.

 

 

 

 
Paylaş
Sitemizdeki Benzer İçeriklerYorumlar

Bu Yazıya Toplam 0 Yorum Yapılmış

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Şehir

İlgili Terimler :