ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

 

DİĞER İÇERİKLER


Sponsorlu Baglantilar

3.sınıf kuvvet konu özeti

Ana Sayfa » Deneyler ve Ders Notları » 3.sınıf kuvvet konu özeti
Sitemize 20 Ekim 2015 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

                                                          KUVVET :                                 

Kuvvet; Cisimlerin hızını, yönünü ve şeklini değiştirebilen etkidir.

Günlük hayatımızda yaptığımız hemen hemen her işte canlı veya cansız varlıklara bir kuvvet uygularız.

Kuvvet:

 • Duran cisimleri hareket ettirir
 • Hareket eden cisimleri yavaşlatır, hızlandırır ya da durdurur.
 • Hareketin yönünü değiştirir
 • Cisimleri döndürür
 • Cisimlerin şeklini değiştirir.

İtme ve Çekme:
Doğada birçok hareketi yapabilmek için varlıklara kuvvet uygularız. Varlıkları hareket ettirmek ya da durdurmak için uyguladığımız itme ve çekmeyi kuvvet olarak nitelendiririz.

 

İtme                                                                               çekme

 

Cisimleri Hareket Ettirme ve Durdurma

Hareketsiz bir varlığı, iterek veya çekerek hareket ettirebiliriz. Aynı şekilde hareket halindeki bir cismi de iterek veya çekerek yavaşlatabilir ya da durdurabiliriz. Ancak hareket halindeki bazı varlıkları durdurmak tehlikeli olabilir.

Kuvvet, Cisimlerin Hareketini ve Şeklini Etkiler

Her gün yüzlerce kez kuvvet uygular, cisimleri hareket ettiririz. Kuvvet, cisimler üzerine etki eder. Kuvvet uygulanan cisimler:

 • Hızlanır
  Pistte duran bir uçak, önce yavaş yavaş hareket eder, daha sonra hızlanır. Benzer şekilde; sürücü gaza basarak otomobile hareket yönünde kuvvet uygulanmasına neden olur.
 • Yavaşlar ya da durur
  Hareket eden bir cisme, hareket yönüne zıt yönde kuvvet uygulanırsa cisim yavaşlar ya da durur. Örneğin; limana yanaşan bir gemi, yavaşlamak için pervanelerini ters yönde döndürerek hareket yönüne ters yönde kuvvet uygular.· Yön değiştirir
  Kuvvet, hareket eden bir cismin yönünü değiştirir. Örneğin; hareketli top, engele çarpınca yön değiştirir.

  · Şekil değiştirir
  Kuvvet uygulanan cisimler, şekil değişikliğine uğrayabilir. Cisimlere uygulanan bükme, germe, sıkma ve vurma gibi kuvvetlerle cisimlerin şekli değişebilir. Cisimler özelliklerine göre üzerlerine uygulanan kuvvetlerden etkilenirler. Kuvvetin etkisi ortadan kalktıktan sonra bazıları eski hallerine dönerken, bazıları eski hallerine dönemezler. Eski hallerine dönebilen cisimlere esnek cisimler, eski hallerine dönemeyenlere ise esnek olmayan (berk) cisimler denir.
  Lastik, mutfak süngeri esnektir. Tahta çubuk, porselen tabak berktir. Örneğin, cama vurduğumuzda cam kırılır ve eski şekline dönemez. Paket lastiğini çekince uzar, bırakınca eski haline döner.

 • Döner
  Cisimler, kuvvetin etkisiyle dönebilir. Kuvvetin döndürücü etkisi birçok makine ve aracın yapımında kullanılmaktadır. Dönme hareketi, birçok teknolojik gelişmeye neden olmuştur. Cisimlere uygulanan kuvvet büyüdükçe, dönme hareketi daha hızlı olur.

 

 

Günlük yaşamda hareketli cisimler bazı tehlikeleri de beraberinde getirebilir. Bu tür tehlikelere karşı önceden bir takım önlemler alınması ve dikkat edilmesi gerekmektedir.

Örneğin;

 • Okulun koridorlarında hızla koşan bir arkadaşımızın bir anda önüne çıktığımızda hem bizim hem de onun için kötü sonuçlar olabilir,
 • Sokaklarda bisiklet sürdüğümüzde yokuş aşağı giderken kontrolü kaybetmemeliyiz aksi takdirde bir canlıya çarpıp zarar verebiliriz, aynı şekilde arabalar ve diğer taşıtlar için de bu geçerlidir.
 • Tahminimizden ağır görünen cisimlere itme kuvveti uyguladığımızda düşüp yaralanabiliriz.
 • Salıncakta salladığımız arkadaşımıza itme kuvveti uygularken çok dikkatli olmalıyız yoksa arkadaşımız salıncaktan düşüp yaralanabilir.
 • Bazı doğa olayları da doğal bir kuvvet ile oluşur. Örneğin; çığ, sel gibi doğal afetler kuvvetin etkisiyle oluşur ve can mal kayıplarına yol açar, bu gibi doğal olaylar karşısında çeşitli önlemler alınmalıdır.

 

 
Paylaş
Sitemizdeki Benzer İçeriklerYorumlar

Bu Yazıya Toplam 0 Yorum Yapılmış

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Şehir

İlgili Terimler :