Menu

24 Kasım Öğretmenler Günü İçin Mektup

0 Comments

Çocuklar gülüşüyor, oynuyor, koşuşturuyorlar… Kendimi bir anda oyun arkadaşları olarak buluyorum. Havanın soğukluğundan ellerimiz buz kesiyor , burnumuz kızarıyor . Kimilerinin ayağında yıpranmış ayakkabılar.. Her şeye rağmen gözleri ışıl ışıl, yüzleri aydınlık. Zil hiç çalmasa dediklerini duyar gibi oluyorum.

Sınıfımız büyük, hepimizi alıyor. Zaten okulda bir başka sınıf, bir başka öğretmen de yok. Biz okulun her şeyiyiz.Temizliği kendimiz yapıyoruz, eskimiş kitap ve defterleri elden geçiriyoruz, kırılanı döküleni tamir ediyoruz. Sınıfımızın evimizden hiçbir farkı yok. Sobamız gürül gürül yanıyor, sönerse çocuklardan yardım alıyorum.Bu işi benden daha iyi yapıyorlar. Çelimsiz dediğim bir tanesi odunları tek vuruşta ikiye ayırıyor.Öğretmen olan benim ama galiba ben de onlardan bir şeyler öğreniyorum.

Sevgime karşı biraz ürkekler. Güzel sözlere karşı mahçuplar… Benden bir hediye alırken her zaman gözleri yerde. Bu halleriyle ne kadar masum, ne kadar sevimli, ne kadar özel olduklarından haberleri bile yok.

Her resim dersinde çöp adamlar, kalpler, çiçekler çiziyorlar. Çöpten bacaklı, yuvarlak kafalı, siyah uzun saçlı birini gösterip öğretmenim bu sensin diyorlar. Beni sevdiklerini, beni çok sevdiklerini biliyorum.

Günü yaklaşıyor ayrılığın, zor geliyor.Söyleyemedim ki onlara. Hiçbiri gideceğimi bilmiyor.. Beni her zamanki gibi yolun başına kadar takip ediyorlar. Sırf bu yüzden evlerine belki yarım saat daha geç varacaklar, yağmur yağarsa da ıslanacaklar. İçim parça parça ..arabanın camından son kez bakıyorum . İlk öğrencilerimden, ilk köyümden uzaklaşıyorum. Bir daha yolum düşer mi , düşmez mi bilemeden..
Hiç aklımdan çıkmıyorsunuz çocuklar, sizleri çok özlüyorum.
Bugün öğretmenler günü , sesinizi duyuyorum … sesinizi duyuyorum.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir