Menu

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

0 Comments

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı 1920 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilen ve ulusal bayram olarak kutlanan bir bayramdır. Bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ve Türkiye’nin Ulusal Bayramı olup tatil olarak ilan edilir.

23 Nisan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının ilk yılında kutlanmaya başlamış olup Çocuk Bayramı olarak her yıl kutlanmaya devam etmiştir. Bu tarihle birlikte açılan meclise 337 milletvekilinin katılması gerekirken bu sayı yalnızca 115 de kalmış ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde açıldığı tarihte 115 milletvekili ile ilk olarak kararlar almıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilan edildiği bu tarihte Meclis’in açılmasıyla yetkilerin padişahtan alınıp halkın bizzat kendisine verilişinin yıl dönümü olarak da kutlanır ve Çocuk Bayramı ilan edilmesinde ki en önemli sebeplerden bir tanesi de 1919 Kurtuluş Savaşı’yla birlikte öksüz, yetim ve yoksul kalan çocukların sevindirilmesi için kutlama amacı güdülmüştür. TRT tarafından 23 Nisan çocuk şenliği başlatılmış ve UNESCO’nun 1979 yılını çocuk yılı olarak ilan edişinin ardından 23 Nisan çocuk şenliği TRT’de uluslararası başlatılmış ve her yıl düzenlenmiştir.

Bugün 23 Nisan tarihinde ve haftasında yüzlerce hatta binlerce çocuk ülkemize gelerek Anıtkabir ziyaretleri ve aile ziyaretleri gerçekleştirerek Türk kültürünü, Türk çocuklarını daha yakından tanıyarak kültürlerin kaynaşmasını sağlamaktalar. Bu çocuklar birçok etkinlik sayesinde arkadaşlıklarını pekiştirerek yıllar sonra mahalle arkadaşlıkları gibi dünya üzerinde birçok ülkedeki arkadaşlarıyla gerek ticari gerek manevi dostluklarını pekiştirmekteler. Mustafa Kemal Atatürk çocuklarla bir geleceğin inşa edileceğini hiçbir zaman unutmamış ve her fırsatta çocukların iyi yetiştirilmesinin toplum için oldukça önemli olduğunu vurgulamıştır. Bununla birlikte Atatürk Cumhurbaşkanlığı makamına 1933 yılından itibaren çocukları kabul etmiş ve 23 Nisanda bu etkinlik günümüzde de sürdürülmeye devam etmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün göstermiş olduğu gayretler ile Osmanlı Devleti’nin ardından yepyeni ve pırıl pırıl gelecek vaat eden Türkiye Büyük Millet Meclisi çalışmaları sonucunda 29 Ekim 1923 tarihinde cumhuriyetin ilanı gerçekleştirilerek ülkemiz artık padişahlık ile değil Cumhuriyet ve laiklik sistemi ile yürütülmeye başlamıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir