ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

 

DİĞER İÇERİKLER


Sponsorlu Baglantilar

23 nisan anlam ve önemini belirten konuşma

Ana Sayfa » Belirli Gün ve Haftalar » 23 Nisan Çocuk Bayramı » 23 nisan anlam ve önemini belirten konuşma
Sitemize 13 Nisan 2015 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Sayın müdürüm, sayın meslektaşlarım saygıdeğer veliler kıymetli misafirler ve sevgili öğrenciler.

23 Nisan sıkıntılı günlerin gidişinin işaretiydi. 23 Nisan sislerin dağıldığı gündü. 23 Nisan hasretle beklenen bir gündü. Ve nihayet 23 Nisan böyle güzel bir gündü.

1000 yıllık Anadolu’ya döşediğimiz taşların tek tek sökülüşüne başkaldırdığımız, ben varım ve buradayım deyişimizin verdiği bir yücelikle, verdiği bir heyecanla o savaş kahramanlarımızı, borçlu olduğumuz o abideleri, rahmetle yad ediyoruz.

Şairin dediği gibi ‘’Bu toprak bir devrin battığı yerdir.’’  Bütün kem gözlerin dikildiği şu Anadolu insanı böyle bir günde bir devri kapatacaktı. Çalkantılı bir dönemi herbir ferdimiz kendi göğsünü siper ederek kapatacaktı.

Viyana’da başlamıştı geri çekilme. Osmanlı devleti bu bozgun sonrası belini bir türlü doğrultamadı. Tek tek topraklar elinden alındı. Bir sömürge yarışı haline gelmişti. Hasta adamın uzuvları tek tek kesiliyordu. Tam bir katliamdı. İçte ve dışta fitneler çoğalıyordu. İşte bu geri çekilmeyi Sakarya göğüsledi. Bunun içindir ki şair şöyle diyordu:

Eyvah, eyvah, Sakaryam, sana mı düştü bu yük?
Bu dâva hor, bu dâva öksüz, bu dâva büyük! ..

Ne ağır imtihandır, başındaki, Sakarya!
Binbir başlı kartalı nasıl taşır kanarya?

Ve sonrasında saldırılar ardı ardına devam etti. Mondros’un tatbiki için bütün Batı dünyası ve hayranları yekvücud olmuşlardı. Hala içte Batı’ya güvenen birçok kişi vardı. Buna karşılık Garip Anadolu milleti doğusu ve batısıyla göğsündeki inanç ve imanıyla bunlarla çarpışıyordu. Doğuda ve batıda peş peşe  genelgeler kongreler yapılıyordu. İşte bu çelişkiler bu ikilemler döneminde gözlerde yaş vardı gönüllerde ümit kıvılcımları vardı ve bu kıvılcımlar 1919 da ateşlendi. 23 Nisan 1923’te tam bir alev haline geldi.

Nisan yağmurlarının bu ferahlatıcı kokusu nerden geliyor sanırsınız. Nisan güneşi neden bu kadar tatlı  doğuyor? Çünkü onlar Anadolu insanının göğsünden ilhamını alıyor. Çünkü onlar şu yanınızdaki gençlerden ilhamını alıyor.

23 Nisan sıkıntılı günlerin gidişinin işaretiydi. 23 Nisan sislerin dağıldığı gündü. 23 Nisan hasretle beklenen bir gündü ve nihayet 23 Nisan böyle güzel bir gündü.

Saygı ve selamlarımla…

 

Başbuğ Ortaokulu

Mehmet DOLAZ

Türkçe Öğretmeni

( Kendi yazısıdır)

 
Paylaş
Sitemizdeki Benzer İçeriklerYorumlar

Bu Yazıya Toplam 0 Yorum Yapılmış

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Şehir

İlgili Terimler :