2018 ilköğretim haftası öğretmen konuşma metni | Öğretimhane - Öğretimhane

2018 ilköğretim haftası öğretmen konuşma metni

…………………….. İLKOKULU İLKÖĞRETİM HAFTASI SUNUMU

Sayın İlçemiz Kaymakamı,Belediye başkanı, Meclis üyeleri,İlçe Müdürleri,Okul Müdürleri,Öğretmen arkadaşlarım,Değerli veliler; Siz en değerli varlıklarımız, Çocuklarımız.

Bir ülkenin halkının okur yazar oranı ne kadar yüksek olursa kalkınma ve refah seviyesi o kadar yüksek olur. Geçmişi ile yüzleşebilen devletler bu gün Muassır medeniyete ulaşmış devletlerdir.

Bizde geçmişten günümüze eğitim durumumuza bakıp gelecek hedeflerini oluşturmalıyız.Eğitimdeki geçmişimize şöyle bir bakalım,Yıl 1897 yapılan bir istatiğe göre topraklarımızda yaşayanların okuma yazma bilenlere oranı % 10’ un altındadır.Bu dünya devletlerine göre geri kalmışlık anlamına gelmektedir.Bunun  sonucunu  önce Çanakkale Savaşı sonrası Sevr antlaşması,vatanımızın işgali ; kan acı,çile,yokluk,yoksullukla ödedik.

İşgale karşı verilen onurlu bir savaştan sonra onurumuzu koruyacak cehaletle savaş başladı.

Cumhuriyetin ilanından sonra ilk 1927’de yapılan nüfus sayımında ülkemizde yaşayan yetişkin nüfusun % 10.5 ‘inin okuma yazma bildiği tesbit edildi.

“ Milli Eğitim alanında ne pahasına olursa olsun tam bir başarı gerektir.Kurtuluş ancak bu yolla olur.Milli Eğitim politikamızın temel ilkesi bilgisizliğin yok edilmesidir.Bu yapılmadıkça yerimizdeyiz;Yerinde duran bir şeyse geri gidiyor demektir, diyen Mustafa Kemal  1922’deki bu konuşmasın da hedefi belirlemişti yeni Türk Alfabesi çalışmaları hızlandırıldı ve yurdun her yerinde okuma yazma seferberliği başlatıldı.

Bu seferberlikle okuma-yazma  oranları; 1935’te %20.4’e, 1950’de % 33.6’ya, 1960’da %39.5’e, 2005’de %88.3’e, 2013’te % 92.9’a ulaşmıştır. Tabi ki bu yeterli değildir.Gelişmiş ülkelerin % 99.9 oranlarına yetişmeliyiz.Okuma yazma öğrenmek tek başına çözüm değildir.

Bilişim çağının getirdiği bir tehlikeye  karşı da uyanık olmalıyız.Diplomalı tembellerden olmamalıyız.Şunu da unutmayalım,hiç okuma bilmeyene Kara Cahil , yalnızca okuma-yazma bilip bu düzeyde kalmış olanlara da Cahil denmektedir.Bundan  şu anlaşılır. Yalnızca okuma-yazma bilmek cehaletin kendini koruduğu. Bu daha büyük bir toplumsal tehlikeyi oluşturmaktadır.Bu tehlikenin en canlı örneği 15 Temmuz akşamı ülkemizde yaşananlardır.

Oysa ki kendimize,ailemize,çevremize milletimize ve insanlığa faydalı olmak için okur-yazar olmalıyız. Daha sonra ise iyiyi kötüden,doğruyu yanlıştan,bilimi hurafeden ayırır bu günkü dünyanın ulaştığı bilgi birikimini elde ederiz. ”Bilgisiz  eğitimsiz insanların daha çok suç işlediklerini unutmamalıyız.

Yeni bilgiler, yeni dostluklar, güzel günler ve aydınlık fikirlere ulaşmamız dileği ile İlköğretim Haftamız kutlu olsun.                                                                                                                                  17.09.2018

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ