ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

 

DİĞER İÇERİKLER


Sponsorlu Baglantilar

18 Mart Çanakkale şehitlerini anma haftası öğretmen konuşma metni

Ana Sayfa » Belirli Gün ve Haftalar » Çanakkale Şehitlerini Anma Haftası » 18 Mart Çanakkale şehitlerini anma haftası öğretmen konuşma metni
Sitemize 02 Mart 2016 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Sızlasa da gönüller gidenlerin yasından,

Koşarak gitmeli onların arkasından,

Kahramanlık  içerek acı ölüm  tasından,

İleriye atılıp bir daha dönmemektir. 

 

Biz bugün , bir daha dönmemek üzere gidenlerin, tarihin yazdığı en gerçek en şerefli kahramanları yad etmek üzere, Çanakkale şehitlerini hatırlamak üzere huzurunuzdayız.

Çanakkale’de 101 yıl önce, çok değil 101 yıl önce 100 binlerce vatan evladı, bu vatanın bedelini ödemek üzere Çanakkale’ye çağrılmıştır.

 

Vatan dediğimiz bu toprak, diyeti ağır ödenmiş bir topraktır. Bana deseler ki, Çanakkale’yi üç kelimeyle anlatın. Derdim ki, geldiler, gördüler ve döndüler.. Evet, geldiler Yıl 1915 , 1.Dünya savaşı. Osmanlı Devleti dünyanın en büyük devletleriyle mücadele ediyor. İngiltere, Fransa, Avustralya  ve de beraberinde getirdikleri binlerce sömürge askeri, Osmanlı nın kalbine giden boğaz yoluna pençelerini sarkıttılar.

 

Amaçları İstanbul’du. Başkent İstanbul alınırsa Osmanlı tarihe karışacak ve Türk milleti bu topraklardan atılacaktı. Evet, geldiler, ama ben diyorum ki, gördüler

Çanakkale’yi, Çanakkale yapan gelenler değil..! Çanakkale’yi Çanakkale yapan, gelenleri karşılayan asil ruhtur. O öyle bir ruhtur ki, çelik ve barut; inancın ve azmin karşısında yenik düşmüştür. O öyle bir ruhtur ki , ben esir yaşamaktansa, özgür ölmeyi yeğlerim diyen insanların ruhudur.

 

 

 

Soruyorum sizlere, Vatan demek, ne demek ?  Üzerine bastığınız kara toprak mı ? Ya da sınıflarınız da sınırları haritalara çizilmiş her gün gördüğünüz coğrafya parçası? Ben diyorum ki, değil.. Birileri, bizden önce giden birileri, o coğrafya parçasını vatan yaptılar. .  Toprak kanla yoğrulmuşsa, canla ödenmişse bedeli, artık adı vatandır ,  evimin evidir vatan.Ben , bu bayrağın altında konuşuyorsam şu an. Ve hepiniz ciğerlerinize bu nefesi çekiyorsanız bir bir, unutmayın ! birileri nefesini kaybettiği içindir.

 

.GELDİLER GÖRDÜLER Ve döndüler diyorum . Çanakkale de, yokluk varlığı yenmiştir, vatan sevdası, maddiyatı yenmiştir. Ve  özgürlük sömürgeyi yenmiştir. . Ve  o yüz binler , canlarını hiç düşünmeden bu toprağa verenler için yüce Allah diyor ki “Onlara ölü demeyiniz, onlar diridirler” ve ben diyorum ki, şu an bizi izliyorlar ve buradalar, yanımızdalar ve onların taşıdığı o asil ruh, biliyorum ki  bizim damarlarımızda.  

 

Çanakkale  şehitleri, “buradaaaa”

 

Sakarya şehitleri, “buradaaaaa”,

 

Kıbrıs şehitleri, “ Burdaaaa “ ,

 

Mekanları cennet olsun, , ruhları şad olsun.Sözlerime  bir şiirle  son vermek istiyorum:
Paylaş
Sitemizdeki Benzer İçeriklerYorumlar

Bu Yazıya Toplam 0 Yorum Yapılmış

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Şehir

İlgili Terimler :