Menu

15 temmuz demokrasi zaferi ve şehitleri anma haftası dinleme metni (fabl)

0 Comments

Not: Değerli öğretmenim; aşağıdaki fabl, dinleme metnidir. Yani, metni siz okuyacaksınız, öğrencileriniz dinleyecek. Metindeki parantez içindeki numaralara gelince, ilgili düşünme sorularını sorup, öğrencilerin düşüncelerini aldıktan sonra, masala devam edebilirsiniz.

Düşünme Soruları

  • Sizce, siyah karıncaların mutlu olması, kırmızı karıncaların neden hoşuna gitmemiştir.
  • Sizce, kırmızı karıncalar nasıl bir plan yapmış olabilir?
  • Sizce, siyah karıncalar şimdi ne yapacak?

 

SİYAH KARINCALAR VE KIRMIZI KARINCALAR

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde. Develer tellal iken, pireler berber iken. Sizler yaz tatilinde hoppidi hoppidi oynarken…Uzak diyarlarda mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşayan siyah karınca devleti varmış. Bu devlette herkes çok mutlu yaşarmış. Kimse kimsenin kalbini kırmaz, yardıma ihtiyacı olanlara hemen yardım edilirmiş. Burada herkes görevini bilir ve eksiksiz yerine getirirmiş. Siyah karıncaların devletinde dört mevsim yaşanırmış. Her mevsimde çeşit çeşit meyve ve sebzeler yetişirmiş. Ayrıca siyah karıncalar her mevsimin kendine ait güzelliklerini de doyasıya yaşarlarmış.

Siyah karıncaların bu kadar güzel yaşamaları,  kırmızı karıncaların hiç hoşuna gitmezmiş.(1) Çünkü kırmızı karıncaların yaşadığı yerde,  kimse kimseye yardım etmez, güçlüler zayıfı ezermiş. Devletlerinde kimse görevini yerine getirmez, bir şeye ihtiyaçları olduğunda başkalarından çalarlarmış. Bu yüzden de siyah karıncaları kıskanırlarmış.

Siyah karıncaların zenginlikleri, kırmızı karıncaların dikkatini çekmiş. Bu zenginlikleri gören kırmızı karıncalar kendi aralarında plan yapmaya başlamışlar. Günler ve haftalar boyunca planlar yapmışlar ve sonunda siyah karıncaların devletlerini ve zenginliklerini nasıl ele geçireceklerine karar vermişler.(2) Plana göre kırmızı karıncalar kendilerini siyaha boyayacaklar ve tıpkı onlar gibi davranarak onların arasına karışacaklardı. Gün geçtikçe çoğalıp bir gece siyah karıncaları devletlerinden kovacaklardı.

Kırmızı karıncalar zaman kaybetmeden planlarını uygulamaya başlamışlar. Kendilerini aynı siyah karıncalar gibi boyamışlar ve onlar gibi davranmaya başlamışlar.  Kırmızı karıncalar siyah karıncalara o kadar benzemişler ki, siyah karıncalar hiç farkına bile varmadan, aralarına karışıvermişler. Günler, haftalar, aylar birbirini kovalamış. Kırmızı karıncalar,siyah karıncaların devletine daha çok yerleşmişler.Siyah karıncalara yardım ederek onların sevgisini ve güvenini kazanmışlar. Kırmızı karıncalar sonunda siyah karıncaların gizli hazinelerinin yerlerini de öğrenmişler. Artık siyah karıncaları devletlerinden kovma vakti gelmişti. Kırmızı karıncalar gizlice toplantı yapıp son planlarını yaptılar. Temmuz ayının on beşinde,bir gece vakti en büyük silahlarını alarak siyah karıncaların üzerine yürüdüler. (3)Siyah karıncalar çok şaşırmıştı. Yaptıkları hatanın farkına vardılar ve hiç düşünmeden hep beraber kırmızı karıncaların üzerine yürüdüler. Siyah karıncalar hiç korkmadı. Çünkü devletlerini kaybettiklerinde başka gidecek yerleri yoktu. Siyah karıncaların içindeki, vatanını çok sevenCesur Karınca Demir, kırmızı karıncaların komutanını esir alarak bir odaya kilitledi.

Cesur Karınca Demir’ in bu şekilde cesurca davranması, kırmızı karıncaları çok korkuttu ve hızlı bir şekilde geldikleri yerlere kaçtılar.

Cesur Karınca Demir’ in bu kahramanlığı hiç unutulmadı ve siyah karıncaların kalbinde hep yaşadı. Siyah karıncalar bu olaydan sonra dostlarını ve düşmanlarını daha iyi tanımışlar ve bir daha böyle bir hata yapmamışlar.

Hasan YEŞİL

 

5N 1K  SORULARI

  • Metinde kimler mutlu bir şekilde yaşıyor?
  • Kırmızı karıncalar neden mutsuzmuş?
  • Kırmızı karıncalar nasıl bir plan yapmışlar?
  • Kırmızı karıncalar siyah karıncalara ne zaman saldırmış?
  • Siyah karıncalar, kırmızı karıncalara nasıl karşılık vermişler?
  • Siyah karıncalar kimi hiç unutmayarak kalplerinde yaşatmışlar?

 

 

Yazı çalışması: Vatanımızı neden yuvaya (evimize)benzetiriz? Düşüncelerinizi yazınız.

 

Görsel çalışma: Dinlediğiniz metni resimle anlatınız. (Kuru boya çalışması)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir