ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

 

DİĞER İÇERİKLER


Sponsorlu Baglantilar

12 mart İstiklal marşının kabulü öğretmen konuşma metni 2015-2016

Ana Sayfa » Belirli Gün ve Haftalar » İstiklal Marşı'nın Kabulü Haftası » 12 mart İstiklal marşının kabulü öğretmen konuşma metni 2015-2016
Sitemize 19 Şubat 2016 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

12 MART İSTİKLAL MARŞIMIZIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY ANMA GÜNÜ

Sayın Kaymakamım, sayın Garnizon Komutanım, sayın Belediye Başkanım, sayın Protokol üyeleri, değerli öğretmen arkadaşlarım ve sevgili öğrenciler…
Mehmet Akif ve bize miras bıraktığı ölümsüz eseri İstiklal Marşımızı bir kez daha özümsemek için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Hepimiz biliyoruz ki, ne Mehmet Akif’i ne de İstiklal Marşımızı anlatmaya sayfalar yetmeyeceği gibi, kelimeler de kifayetsiz kalır. Çünkü Mehmet Akif ve İstiklal Marşımızın içerisindeki, Türk Milleti’nin makus tarihini anlatmakla bitiremeyiz. Bir kez daha yazalım denilse onu yazacak hangi yürek, hangi kalem vardır, o ölümsüz tarihi anlatan mısraları kaç kişi bir kez daha bir araya getirebilir?

İstiklal Marşı ifade ettiği derin anlamlar ve şiir kalitesi bakımından yeryüzündeki diğer milli marşlardan üstün bir konumdadır. Onun bu üstünlüğü yüreği vatan ve istiklal sevgisiyle dolu bir şairin milletin ruhunda yer bulan derin ıstırabın tercümanı olmasından ileri gelir. Bu nedenledir ki; İstiklal Marşı, milli mücadelenin bütün heybetini ve canlılığını başarıyla yansıtan yegâne örnektir.

İstiklal Marşımızın üç ayağı vardır; birincisi; Türk Milleti, ikincisi Türk Milli Mücadelesi, üçüncüsü de; bu milletin bir ferdi olarak, Türk Milli Mücadelesi içinde varlığımızı bütün dünyaya haykıran Mehmet Akif’tir.

Bu demektir ki İstiklal Marşı’nı anlamak için önce Türk Milleti’nin milli ve manevi değerlerini, sonra milli mücadele içindeki Türkiye’nin durumunu, milletimizin çektiği acıları, bu acılara vatan aşkı ile göğüs gerişleri, tarihi bilgilerle yoğurarak değerlendirmek gerekir. Ayrıca bu mücadelenin askeri yönü de bir başka bir inceleme alanıdır. Bu olayın en büyük kahramanı ise hiç şüphesiz Türk Milleti’dir. İstiklali için benzersiz bir gayret ve güven ile hareket edip, yedi düveli alt etmiş, hafızamızdan asla silinmeyecek derin izler bırakmış ve bir destan yazmıştır. O destan İstiklal Marşımız’dır.

Bu değerlendirme çerçevesinde bize düşen görev de milli marşımızı vesile ederek onun ifade ettiği milli ruhu, milli duyguyu gençlerimize tanıtmak, benimsetmek olmalıdır.

İstiklal Marşımızı iyi anlayabilmek Mehmet Akif’i de iyi tanımayı gerektirir. Kimdir Mehmet Akif? Geçim sıkıntısı çekmesine rağmen, İstiklal Marşı yazma yarışmasından kazandığı ödülü bağışlayacak kadar onurlu, en yakın arkadaşına verdiği sözü ne pahasına olursa olsun yerine getirecek kadar sözünün eri, kurtuluş mücadelesinin bizzat içinde yer alan ve hayatını ortaya koyan bir dava adamıdır. Cumhuriyet devrimizin en dikkate değer fikir ve sanat adamı, ümidimizin, ailemizin, vatanseverliğimizin, hürriyet aşkımızın şairidir. Milli Mücadelemizin manevi ve psikolojik cephesini omuzlayan, cehalete, tembelliğe, ruhsuzluğa, köksüzlüğe başkaldırmış bir şair, aslına bakarsanız Mehmet Akif, Türk Milletinin ta kendisidir.
Bu şanlı tarihin bir parçası olmaktan eminim hepimiz gurur duyuyoruzdur. Ancak bu tarihin bir parçası olmak sadece geçmişimiz ile övünmek değil, çekilen çilelerin, acıların, yokluğun bir daha çekilmemesi için geleceğe ışık tutmakla, geleceğe ışık tutmak ise çok çalışmakla olur. Çalışmak ise Kurtuluş Savaşında hayatını kaybeden şehitlerimizin ve İstiklal Marşı’nın yazarı Akif’in bizlere yegâne mirasıdır.

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu yolunda hayatlarını adayan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, aziz şehitlerimizi, İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif’i ve adını sayamadığımız nice kahramanlarımızı şükranla ve minnetle ruhlarını yad ediyoruz.

Konuşmamı milli marşımızın şairinin sözleri ile bitirmek istiyorum. Gazetecilerin “Bir daha böyle bir marş yazabilir misiniz?” sorusuna verdiği cevap şudur:
“Allah milletimize bir daha İstiklal Marşı yazdırmayı nasip etmesin.” Hepinizi bu duygu ve düşünceler içerisinde saygıyla selamlıyorum.

 

 

Türkçe Öğretmeni
Paylaş
Sitemizdeki Benzer İçeriklerYorumlar

Bu Yazıya Toplam 0 Yorum Yapılmış

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Şehir

İlgili Terimler :