Ana Sayfa » Atatürk Haftası » Belirli Gün ve Haftalar » 10 Kasım Atatürk’ü Anma haftası öğretmen konuşma metni 2012

Sayın müdürüm,
Değerli öğretmen arkadaşlarım,
Sevgili öğrenciler ve değerli velilerimiz,
10 Kasım 1938 Türk’ün yüce Ata’sının ebediyete intikal ettiği gündür. İnsanoğlu etten, kemikten vücut bulmuş sonunda da fani olmaya mahkûm bir varlıktır. Elbette hepimiz bu son durağa ulaşacağız. Aslolan, gözümüzü yumduktan sonra geride bıraktıklarımız ve geleceğe sunabildiklerimizdir. Yüce Ata’mız bunu şu sözüyle ne güzel ifade etmiştir: “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”
Bu gün 10 Kasım 2012. Ata’mızı ebediyete uğurlayışımızın üzerinden tam 74 yıl geçti. Oysa O, fikirlerimizde, kalbimizde, bize armağan ettiği Türkiye Cumhuriyeti ile hep dimdik, hep ayakta, hep canlı… Onun için 10 Kasımlarda ah vah etmek yerine Onun bu canlılığını idame ettirmeli, Atatürkçü düşünce sistemini yeni nesillerin kalplerine ve dimağlarına işlemeliyiz. Bu; bizi yok olmaktan çekip çıkaran, düşman çizmelerinin altında esir olmamıza karşı duran o büyük dehaya sahip olmamızın bilincine erme gereğidir. Başka hangi komutan vardır ki; savaştayken millet ve vatan sevgisiyle aslan gibi kükremiş, barış zamanında evrensel insan sevgisiyle, emellerine ulaşamayan işgalcilerin bile takdirini, hayranlığını kazanmıştır. Winston Çörçil, O muhteşem insan için “ Dâhiler yüz yılda bir dünyaya gelir. Maalesef bu asrın dâhisi de Türklere nasip olmuştur.” diyerek Mustafa Kemal Atatürk’e karşı hayranlığını ifade etmiştir.
10 Kasımlarda büyük kurtarıcımızın Samsun’dan bir daha çıkıp geleceği inancıyla teselli arayacağımıza; nasıl bir dâhiye sahip olduğumuzun bilincine varıp, bunun sorumluluğuyla hareket etmeliyiz. Onun vatan mücadelesi için yaptıklarını çocuklarımıza, gençlerimize öğretmek en büyük sorumluluğumuzdur. Bizleri reaya olmaktan çekip çıkaran, o şanlı komutana vefa borcumuzdur bu. Ki O-büyük komutan- “ Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” diyerek Türkiye Cumhuriyeti’ni milletine armağan ve emanet etmiştir. Bu yüzden Türkiye Cumhuriyeti’ni koruyup yüceltmek, en kutsal vazifemizdir. Çünkü biz, her birimiz, tek tek Mustafa Kemal’in askerleriyiz…
Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurunda, saygıyla eğiliyorum.

Fehmiye Avcı
Türkçe Öğretmeni