ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

 

DİĞER İÇERİKLER


Sponsorlu Baglantilar

1.sınıf 15 tatil veli mektubu

Ana Sayfa » 1. Sınıflar » 1.sınıf 15 tatil veli mektubu
Sitemize 18 Ocak 2016 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Sayın Velilerim,

Uzun ve yorucu geçen bir eğitim öğretim yılının birinci dönemini bugün noktalamış bulunmaktayız. Geçen bu dört ay içinde gerek ben gerekse öğrencilerimiz çok çalışıp üzerimize düşen tüm görev ve sorumlulukları yerine getirmeye çalıştık. Çocuklarımızın yaşamında önemli bir yer tutacak bu dört ay için gösterdiğiniz çaba ve sabır için öncelikle  hepinizi kutlar, yardımlarınız içinde ayrıca teşekkür ederim.

Sizlere bu geçen süre zarfı içinde okuma yazma serüvenimizden kısaca bahsetmek istiyorum. 2015-2016 eğitim öğretim yılının ilk veli toplantısında sizlerle okuma yazma eğitiminde çocuklarımıza daha hızlı, akıcı, anlamlı bir okuma yazma için hecelemeden okuyup yazmaları gerektiğini ifade etmiştim.  Okumayı heceleyerek anlamaya çalışmak zaman yönünden sakıncalıdır, çünkü düşünce herhangi bir şeyi bütün olarak algılar. Hecelemeden dolayı bütünlük sağlanmadığı zaman gerek dil becerilerinin gelişimi gerekse kavrama kabiliyeti zarara uğrayabilmektedir. Bu engel, okuma davranışının önüne set çekmektedir. Heceleyerek okuma, okuma hızı açısından engelleyicidir. Bunun yerine bütünü görme yoluna gidilmelidir. Biz de bu düşünceyle   yola çıkarak harf öğretiminde parçayı değil hep bütünü hedefledik ve bu doğrultuda yolumuza devam ettik. Bu süre zarfı içinde hiç acele etmedik, haftada bir ses işleyerek bol bol etkinliklerle (tuz havuzu tombalası, çamaşır asma, balonla kelime avı, manyetik tahtada da dikte vb.) okuma ve yazmayı öğrenmeye çalıştık. 1. dönemi ‘Ç’ sesi ile birlikte 4. Grup seslerimizi tamamlayarak bitirmiş bulunmaktayız. Son iki gruptaki seslerimizin zorluğunu da göz önüne alarak çocuklarımızın karıştırmasına sebep olmamak için bu grubu ikinci döneme bırakıyorum. Şunu da hatırlatmak isterim tüm sesleri işlemememize rağmen seslerin tamamı sınıf duvarımızda asılıdır ve sınıfın çoğu tarafından da öğrenilmiş durumdadır. Bu istek ve heves gereği işlemediğim seslerin de yazılışlarını ve okunuşlarını verdim. Ancak ikinci dönem bu seslerin üzerinden tekrar geçip daha hızlı bir şekilde sesleri bitirmiş olacağız.

Peki tatilde ne yapacağız?

Tatil için sizlere hazırladığım kitapçıkları öğrencilerinize verilen direktifler doğrultusunda çok güzel okutturmanızı istiyorum. Özellikle hızlı okumayı arttırıcı çalışmalar verilen süreler içinde mutlaka bitirilmeye çalışılsın. Ödevleri toplu halde değil,  gün gün yaptırmanızı rica ediyorum. Çocuklarınızla okuma ve yazma çalışmaları yaparken harfleri kesinlikle tek tek söylemeyiniz, kelimeleri hecelemeyiniz. Tatil ödevimizde de her gün mutlaka okuma ve yazma çalışmaları, karışık kelimeleri düzenleyip cümle kurma etkinliklerine ve matematik alıştırmalarına yer verilmiştir. Çocuğunuzun daha planlı bir şekilde çalışmasına ön ayak olmak için çalışma saatleri belirleyiniz ayrıca okumaları için kendi beğendikleri hikâye kitapları almanız da onları okuma konusunda heveslendirecektir.

Son olarak, “karne” bir dönem boyunca yaptığımız çalışmaların bir kısmını gösteren bir aynadır. Sadece karneye bakarak çocuğunuzu ASLA değerlendirmeyin. Bunun çocuğunuzun okulda ki başarısının bir bölümünü gösterdiğini unutmayın. Ancak veliler olarak bizim de o karnenin notlarına katkımız olduğunu unutmayalım. Ara dönem tatili, var olan eksikliklerimizin giderilmesinde çocuklarımız için bir fırsat olsun.

Sözlerime son verirken canım öğrencilerime aileleriyle birlikte iyi tatiller geçirmelerini diliyorum. Tatil dönüşü daha istekli, daha enerjik ve pırıl pırıl bakan gözlerle karşılaşmak dileğiyle bütün kuzucuklarımın yanaklarından öpüyorum JJ

 

 
Paylaş
Sitemizdeki Benzer İçeriklerYorumlar

Bu Yazıya Toplam 0 Yorum Yapılmış

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Şehir

İlgili Terimler :