ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

 

DİĞER İÇERİKLER


Sponsorlu Baglantilar

1 aralık dünya aids günü öğretmen konuşma metni

Ana Sayfa » Belirli Gün ve Haftalar » Dünya AIDS Günü » 1 aralık dünya aids günü öğretmen konuşma metni
Sitemize 01 Aralık 2015 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

                             DÜNYA AIDS GÜNÜ

( 1 Aralık)

 

Sevgili öğrenciler!

Dünyada insan sağlığını etkileyen birçok hastalık vardır. Bu hastalıklardan bazıları hem bulaşıcı ham de öldürücüdür. Bulaşıcı hastalıklar bütün insanlığı etkiler. Büyüklerin cezalarına maalesef siz küçüklerde ortak olursunuz. Bu hastalıklardan biri de AIDS’ tir.

AIDS, çağımızın en kötü hastalığıdır. Henüz aşısı ve tedavi ilaçları tam bulunamamıştır. Bulaşıcı bir hastalıktır. 1980’lerde Afrika Kıtası’nda ortaya çıkan bu hastalığı herkes hafife aldı. Hatta Allah’ın günahkârlara verdiği bir ceza olduğunu düşünenler bile oldu. Ancak, hastalık bulaşma yolu ile Amerika ve Avrupa Kıtalarında yayılmaya başlayınca işin rengi değişti. Dünya Sağlık Örgütü, AIDS için seferber edildi ve Ocak 1999’da hangi ülkeden gelmiş olursa olsun HIV/ AIDS ile yaşayan insanlar sınır dışı edilemez, aşağılayıcı muamele ve ayrımcılık uygulanamaz diye bildirge bile yayınladılar. 2006 raporunda ise her gün altı bin(6000) yeni gencin bu hastalığa yakalandığı ve yılda altmış sekiz bin(68000) beklendiği belirtildi. Halen dünyada kırk milyon kişinin HIV(+) olduğu ve % 95’iningelişmekte olan ülkelerden kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Sevgili öğrenciler!

Hastalığa dikkat çekmek, bu konuda herkesi bilgilendirmek, amacıyla 1 Aralık tarihi Dünya AIDS Günü olarak belirlendi. Hafta süresince insanlara konferanslar, radyo, televizyon ve gazeteler yolu ile bilgiler veriliyor. İnsandan insana cinsel ilişki ve kan yoluyla geçen bu hastalığa karşı her zaman dikkatli olalım. Unutmayalım ki, ne gelirse başımıza dikkatsizlik sonucu gelmektedir.

 
Paylaş
Sitemizdeki Benzer İçeriklerYorumlar

Bu Yazıya Toplam 0 Yorum Yapılmış

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Şehir

İlgili Terimler :